Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek domu bez instalacji elektrycznej. Trudno jest sobie wyobrazić współczesną rzeczywistość bez elektryki. Jednakże wiele osób na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w swoim domu, na etapie projektowania instalacji elektrycznej popełnia różne błędy. Jakie błędy pojawiają się najczęściej? Warto wiedzieć, ponieważ w ten sposób można uniknąć różnych błędów, które będą w przyszłości kosztowne. O jakich błędach mowa? Na pewno jednym z podstawowych błędów popełnianych przez inwestorów jest niewystarczająca ilość gniazdek elektrycznych. To skutkuje, że musimy stosować różnego rodzaju przedłużacze, a tymczasem można z powodzeniem tego uniknąć. Przede wszystkim ważne jest to, aby odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych znajdowała się nad blatem w kuchni.
Podwójne gniazdka praktycznym rozwiązaniem
Ważne jest to, aby zastosować tam podwójne gniazdka, które znacząco ułatwią funkcjonowanie w kuchni. Takie gniazdka powinny być rozplanowane w odstępach 1,5 metra. Warto także zaplanować miejsce usytuowania mikrofalówki czy też ekspresu do kawy. W tym to miejscu warto jest umieścić dodatkowe gniazdko elektryczne. Kolejnym z często pojawiających się błędów jest zbyt mała ilość punktów oświetleniowych lub też ich niewłaściwe rozmieszczenie. Planując rozmieszczenie punktów świetlnych należy brać pod uwagę zarówno charakter danego pomieszczenia jak i jego wielkość. Bardzo często możemy mieć do czynienia z brakiem oddzielnego obwodu elektrycznego dla urządzeń, których moc przekracza 2 kW. Lodówka, pralka, kuchenka elektryczna czy też zmywarka to urządzenia, które bardzo często powodują przeciążenie obwodów elektrycznych w momencie, gdy nie znajdują się na oddzielnym obwodzie.
Poprawnie zamontowane przewody
Czasem zdarza się także, że przewody są poprowadzone w niewłaściwy sposób. Zasadniczo prawidłowo powinny one być prowadzone w liniach poziomych oraz pionowych. Jednakże rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze w ten sposób jest ona układana. Warto również zaznaczyć, iż przewodów elektrycznych nie prowadzić bezpośrednio pod sufitem ani też przy otworach okiennych i drzwiowych. Nie ma pisanego prawa, aby tak nie robić, aczkolwiek jest to rozwiązanie praktyczne. Jeśli bowiem dana osoba będzie w przyszłości dokonywać wymiany okien lub drzwi, nie będzie zagrożenia, iż przy tej pracy zostaną uszkodzone przewody elektryczne. Błędem jest także to, że wiele osób wykonuje instalacje elektryczne w sposób nieestetyczny, w sposób niechlujny. Możliwych do popełnienia błędów można oczywiście wymienić znacznie więcej. Niemniej jednak te powyższe są najczęściej się pojawiającymi, których jednak można uniknąć.