panele podłogowe
Budownictwo

Układanie paneli podłogowych

Panele podłogowe to nie jest bardzo drogi materiał podłogowy, a może wdzięcznie się prezentować w każdym pomieszczeniu. Nie stosuje się ich w łazienkach i raczej nie zaleca się ich stosowania w kuchniach, ale w każdym innym pomieszczeniu w domu jak najbardziej już tak. Panele podłogowe to element, który możemy zakupić w różnej klasie ścieralności, w różnych grubościach oraz oczywiście w bardzo wielu różnych kolorach i odcieniach. Panele podłogowe są obecnie tym materiałem wykończeniowym na podłogi, którego ułożenie nie wymaga bardzo dużych zdolności ani też bardzo skomplikowanej pracy. Bardzo istotne jest to, aby pod panelami znalazł się dobrej jakości podkład w postaci specjalnej gąbki lub też w postaci płyty pilśniowej. Ma ona za zadanie stanowić izolację dźwiękową i zapewniać właściwą pracę samych paneli. Te powinny być układane w taki sposób, aby składać jeden panel z drugim dzięki wpustom oraz piórom. To łatwa praca, aczkolwiek ważne jest także to, aby panele układać mijając łączenia pomiędzy poszczególnymi rzędami.

Technologia układania paneli

Technologia układania paneli podłogowych obecnie nie wymaga stosowania żadnych pasów ściągających ani też specjalnego kleju. Z jednej strony jest to ułatwienie, ale z drugiej strony również należy wskazać na to, że użycie tych pasów oraz kleju dawało większą stabilność. Układanie paneli podłogowych na pewno wymaga bardzo dużej dokładności. Dlatego też z tymi pracami nie należy zbyt mocno się spieszyć, a nawet nie należy wcale się spieszyć. Elementem, o którym także należy tutaj wspomnieć, są elementy wykończeniowe. Mowa o listwach przypodłogowych, mowa o zaślepkach oraz łącznikach. Jeśli ściany w danym pomieszczeniu pozostawiają wiele do życzenia co do ich równości, to wówczas nie zaleca się zastosowania drewnianych listew przypodłogowych. Nie są one elastyczne i tym samym wszelkie nierówności będą mocno widoczne.

Zaleca się w takiej sytuacji zastosować listwy z tworzywa sztucznego, które odznaczają się większym stopniem elastyczności i tym samym pozwalają one na uzyskanie znacznie lepszego efektu wizualnego. Przy dużych nierównościach ścian także pełnego efektu nie będzie można uzyskać, ale na pewno jest to rozwiązanie znacznie bardziej korzystne od zastosowania listew przypodłogowych wykonanych z drewna. Ważne jest także posiadanie przyrządu do równego przycinania listew pod kątem 45 stopni, ponieważ dzięki takiemu przyrządowi mamy pewność, że będą one właściwie przycięte i będą estetycznie zamontowane na wszystkich rogach. Układanie paneli podłogowych to mozolna praca, która jednak może dawać zadowalające efekty.

Każdy z nas może ułożyć we własnym mieszkaniu panele. Jeżeli chcesz spróbować samodzielnie będziemy mieli taką możliwość. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, jednakże jeśli jesteśmy pracowici z całą pewnością możemy spróbować. W chwili jeżeli nie czujemy się na siłach, z całą pewnością warto przekazać pałeczkę profesjonalnej firmie, która stworzy dla nas panele wymarzone i bardzo wysokiej jakości.