farba
Budownictwo

Farba matowa czy też z połyskiem?

Jednym z istotnych elementów związanych z pracami wykończeniowymi jest nałożenie farby na sufity oraz na ściany. Aby każda farba mogła być dobrze i trwale położona, podłoże oczywiście powinno być odpowiednio zagruntowane. Jednakże to nie jest jedyny aspekt, o którym warto oraz należy pamiętać. Jednym z istotnych czynników jest dobór odpowiedniej farby do danego podłoża.

Nie tylko kolorystyka

Większość osób przy doborze farby do danego pomieszczenia w głównej mierze skupia się na kolorystyce. Oczywiście jest to bardzo istotny czynnik, nad którym należy się zastanowić, który wymaga na pewno rozważnej decyzji, ale nie jest to jedyny czynnik, który jest ważny. Tak naprawdę naszym głównym dylematem powinno być to czy wybrać farbę matową, czy też raczej farbę z połyskiem. Dlaczego? Chodzi tutaj o efekt finalny. Jeśli chodzi o różnice w efekcie pomiędzy zastosowaniem farby matowej oraz błyszczącej, to mamy do czynienia z różnym efektem odbijania się światła. Tym samym dana ściana w tym samym kolorze, ale o innej strukturze farby, będzie dawała zupełnie inny efekt wizualny. Znacznie częściej poleca się zastosowanie farb matowych. Dlaczego?

Odbijanie się światła

Powodem podstawowym jest właśnie efekt odbijania światła. Jeśli zastosujemy farbę matową, to wówczas nawet jeśli na suficie oraz na ścianach będziemy mieli do czynienia ze sporymi nierównościami, to nie będzie to tak bardzo widoczne i nie będzie to razić. Jeśli natomiast zastosujemy na takie niezbyt równe powierzchnie farbę z połyskiem, to kąt odbijania światła przez taką farbę będzie powodował duże uwypuklenie każdej nierówności. Technologia wykonywania farb ściennych i sufitowych, z jaką mamy obecnie do czynienia, pozwala w dosyć dużym stopniu ukryć różnego rodzaju niedoskonałości. Mamy również obecnie do czynienia z farbami plamoodpornymi, co także jest sporym ukłonem w stronę klientów. To powoduje bowiem, że taką ścianę możemy znacznie dłużej zachować w dobrym i estetycznym kształcie.

Farba a cena

Ktoś powie, że wiele z dostępnych na współczesnym rynku farb odznacza się dosyć wysoką ceną. Jak najbardziej należy się zgodzić z takim stwierdzeniem. Z drugiej jednak strony należy także podkreślić to, że owa wysoka cena jest odzwierciedleniem bardzo wysokiej jakości farby, a tym samym można równocześnie też mówić o bardzo dużej jej trwałości. Mamy do dyspozycji farby satynowe, których jakość również jest bardzo wysoka, a coraz szersza grupa osób docenia tę jakość i wybiera właśnie takie farby. Jeśli mamy pewien dylemat związany z tym, na jaką farbę, na jaki rodzaj farby mamy się zdecydować, warto jest oczywiście zapytać w profesjonalnym sklepie z farbami, który produkt będzie najbardziej odpowiedni do danej powierzchni. Kolorystyka jest oczywiście niezwykle istotnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ale na pewno nie jest to element, który tylko należy brać pod uwagę wybierając farbę na ściany oraz na sufity. W głównej mierze liczy się tutaj jakość farby, która w perspektywie czasu będzie uwidoczniona, a efekt farby na ścianie będzie trwał.