Toczący się kryzys na Ukrainie być może jaskrawo pokaże Europie, że najwyższy czas na wprowadzenie zmian w gospodarce paliwowej. Na chwilę obecną tylko jeden kraj należący do Unii Europejskiej, Dania, nie jest importerem energetycznym. Pozostałe państwa unijne w mniejszym lub większym stopniu są uzależnione od dostaw energii (oraz paliw) z krajów trzecich. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Ponad 30% zużywanej w Polsce energii pochodziła z importu. Mowa o energetycznym bezpieczeństwu powraca w związku z kryzysem na linii Zachód-Rosja. Groźba sankcji gospodarczych w stosunku do Rosji może w równym stopniu negatywnie odbić się również na pozostałych państwach Europy. Rosja jest w tej chwili największym eksporterem energii na naszym kontynencie.
Related Articles
Rosja tworzy na Krymie strefę ekonomiczną
W najbliższych tygodniach zostaną stworzone plany włączenia Autonomii Krymskiej do politycznego i gospodarczego systemu rosyjskiego. W tym celu ma zostać powołana na półwyspie wyjątkowa strefa ekonomiczna. W tym tygodniu oficjalnie został wprowadzony do obiegu rubel. Wszystkie sklepy zobligowane zostały do umieszczania cenników towarów w 2 walutach.
Białoruś zamknęła granice z Unią Europejską dla ruchu pieszego
Białoruś zamyka przejścia graniczne z Polską dla pieszego ruchu. Restrykcje dotkną też przejścia między Białorusią a Litwą i Łotwą. Decyzja uzasadniana jest brakami technicznymi po białoruskiej stronie przejść. Piesi nie posiadają osobnych ścieżek, ich droga musi odbywać się między autami.
Szkocja zostanie w unii z Wielką Brytanią.
W czwartkowym referendum 55% Szkotów głosowała za utrzymaniem ponad 300-letniej zależności. Masowe poparcie suwerenności wzbudziło jednak strach w Londynie. We wszystkich 32 okręgach wyborczych w Szkocji przez pełną noc trwało obliczanie głosów oddanych w czwartkowym referendum niepodległościowym.
Czy autor dobrze to przemyślał?