Przeziębienie? Grypa? Kaszel, a może nieustępujący i uciążliwy katar? Z pewnością nie ma nikogo, kto by to lubił. Jest to zdecydowanie nieprzyjemne i męczące zarówno dla nas samych, jak i naszego organizmy. Jednak gdy nadejdzie chwila wytchnienia czujemy niezmierną ulgę. A może jednak nie? Co w sytuacji, gdy owy katar utrzymuje się przez dłuższy czas, bądź ciągle nawraca i pojawia się ból głowy?
Skąd bierze się schorzenie?
Przyczyną zapalenia zatok przeważnie jest przeziębienie. Od niego wszystko się zaczyna. Często bywa tak, że po przebytej chorobie pozostaje katar, na który nie zwracamy uwagi. A powinniśmy, bo często z czasem się nasila, pojawia się ból w okolicy czoła i nasady nosa. Powinniśmy szybko reagować, aby zapalenie się nie rozwijało bardziej. Przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Może być spowodowana, np. próchnicą, zakażeniem wirusowym, bakteryjnym czy też rzadziej grzybicznym, problem dotyka też częściej alergików i osób chorych na astmę, itp. Zapalenie zatok dzielimy na zapalenie szczękowe, sitkowe i czołowe.
Jakie więc są objawy?
Objawami są: ból w okolicy czoła, ból górnej szczęki, zębów, bolesność uciskowa policzków, obrzęk powiek i okolic oczu, utrata powonienia, zatkanie nosa, wydzielina z nosa, gorączka, brak apetytu, uczucie rozbicia i ogólnie złe samopoczucie. Dodatkowo objawy w postacie bólu zatok nasilają się rano oraz podczas pochylania głowy. Powiedziane zostały przyczyny, objawy, ale w takim razie jak leczyć zapalenie zatok przynosowych? Przede wszystkim konieczna jest wizyta u lekarza, który stwierdzi na jaką przypadłość cierpimy oraz wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli jednak antybiotyk nie zadziała to lekarz może zlecić dodatkowe badania mikrobiologiczne. Po wykonaniu badania otrzyma się odpowiednie leki, które będą w stanie pokonać chorobę. Jeśli jednak jesteśmy trudnym przypadkiem, możemy mieć zlecone wykonanie endoskopii nosa i zatok. Zdarza się również, że leki nam nie są w stanie pomóc i jedyne co nam pozostaje, by uwolnić się od bólu i choroby to zabieg chirurgiczny.