zioła w lesie
Zdrowie

Zioła z lasu-co warto zbierać?

Coraz bardziej doceniamy zioła, a nawet powiemy, że mamy obecnie do czynienia z pewnym trendem związanym ze stosowaniem ziół oraz produktów ziołowych. Zioła oczywiście są dostępne w sklepach zielarskich oraz w aptekach, a zatem z ich dostępnością nie ma żadnych problemów. Nie trzeba samemu znać ziół, nie trzeba samodzielnie ich zbierać, ale z drugiej strony jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki temu możemy mieć większą frajdę z faktu samodzielnego przygotowania produktów, które będą miały bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Zioła mogą bardzo korzystnie wpływać na różne aspekty naszego zdrowia, ale aby możliwe było ich przygotowanie, potrzeba jest oczywiście stosownej wiedzy na ich temat.

 

Samodzielne zebranie ziół

 

Zioła z lasu to bardzo wiele produktów, które można samodzielnie zebrać oraz przygotować. Tak naprawdę wielu z nas nie wykorzystuje dobroczynnego działania ziół, które rosną w pobliskim lesie. Co zatem można znaleźć w lesie, co mogłoby okazać się bardzo korzystne dla zdrowia człowieka, czym można by się wspomagać? Borówka brusznica to jeden z tych produktów, który można w lesie znaleźć, którego można zebrać. Jest to owoc, który może skutecznie pomóc w walce z otyłością. Ponadto również nawet w odniesieniu do osób nie mających z tym problemem zdrowotnym styczności, borówka brusznica ma wiele pozytywnego do zaproponowania wpływając pozytywnie na przebieg procesów trawiennych. Poza tym również można ją z powodzeniem zastosować w przypadku wystąpienia biegunek oraz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów związanych z układem moczowym.

 

Jałowiec, sosna, przetacznik

Do innych darów lasu, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie człowieka należy na pewno zaliczyć jałowiec pospolity, przetacznik leśny, brzozę, dąb, lipę czy też sosnę. Nie każdy z tych produktów znajdziemy w każdym lesie, aczkolwiek na pewno wiele z nich jest dostępnych dla każdego. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby posiąść wiedzę na temat tego, w jakim okresie najlepiej jest daną roślinę zbierać, bardzo ważne jest to, aby wiedzieć czy zbierać kwiaty, owoce, a może liście oraz w jaki sposób móc je przyrządzić, aby móc mówić o pozytywnym wpływie rośliny na zdrowie człowieka.

Wiedza ta jednak współcześnie jest szeroko dostępna w sieci i tym samym nie stanowi problemu to, aby ją posiąść. Zioła, które wykazują działanie lecznicze, są dostępne nie tylko w lesie, ale także na łąkach. Oczywiście należy unikać tych ziół, które rosną w pobliżu ruchliwych dróg, ponieważ z reguły będą one zanieczyszczone. Niemniej jednak miejsc, w których z powodzeniem owe zioła można zbierać, jest poza przydrożnymi obszarami bardzo wiele. Samodzielne zbieranie ziół to pewna opcja. Tak naprawdę poleca się to osobom, które znajdują w tym pasję, ponieważ wszystkie zioła są obecnie szeroko dostępne w asortymencie aptek oraz sklepów zielarskich.