Powszechnie uważa się, że wykonywanie badań kontrolnych może uratować życie, może pomóc we wczesnym wykryciu różnych chorób, różnych nieprawidłowości zdrowotnych. Z drugiej strony wiele osób uważa, że po co kusić los? W momencie, gdy podda się różnym badaniom, mogą wykazać różne nieprawidłowości, a tymczasem może lepiej nie mieć pewnej świadomości. To jednakże jest podejście wynikające z obawy przed chorobą.
Kontrolne badania
Jeśli chodzi o badania kontrolne, jak najbardziej właściwym podejściem jest okresowe poddawanie się różnym badaniom. Im mamy więcej lat, tym owych badań powinno być więcej. Na które z owych badań powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę? Na pewno od samego dzieciństwa powinniśmy przynajmniej raz w roku udać się do gabinetu stomatologicznego, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Poza tym jeśli człowiek ma już ponad czterdzieści lat, warto jest wykonywać podstawowe badania krwi. W przypadku mężczyzn po czterdziestce powinno się wykonywać badanie prostaty. Znacznie wcześniej kobiety powinny co trzy lata wykonywać badania cytologiczne, które mogą pomóc wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju.
Poza tym po czterdziestym roku życia znacznie częściej warto jest odwiedzać gabinet okulistyczny oraz laryngologiczny celem zbadania poziomu widzenia oraz słyszenia. Nikt nikogo do owych badań oczywiście nie zmusza. Niemniej jednak wiele osób, których dotknęła groźna choroba, które zetknęły się z nowotworem, zdecydowanie żałują, że wcześniej nie wykonywały badań kontrolnych. Te mogły przecież pomóc w znacznie szybszym wykryciu tejże choroby, a tym samym znacznie szybciej można było raka wyleczyć. Oczywiście jeśli mamy do czynienia z jakimiś innymi objawami chorobowymi, które utrzymują się przez dłuższy czas, to również powinniśmy nie zwlekać, ale udać się do lekarza, aby móc wykonać odpowiednie badania, móc wykluczyć daną chorobę lub też stosunkowo wcześnie podjąć odpowiednie leczenie i nie dać się chorobie zdominować. Takie działanie daje znacznie większe szanse na powodzenie.