fundamenty
Budownictwo

Zabezpieczenie fundamentów

Przy przebudowywaniu domu lub przy jego remoncie istotnym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów. Ich ochrona przed działaniem wód gruntowych, przed działaniem wilgoci to jedno z kluczowych zadań, jakie stoją przed inwestorem. Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowej powinno być prowadzone przez osoby doświadczone, mające odpowiednią wiedzę na tenże temat. Istotnym elementem jest wykonanie zarówno izolacji pionowej jak i poziomej.

Jak zabezpieczyć fundamenty?

Izolacja pionowa jest wykonywana od strony zewnętrznej i powinna ona dotyczyć całej powierzchni ścian fundamentowych. Izolację poziomą natomiast wykonuje się w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce jest na styku ściany fundamentowej oraz ławy. Z kolei drugie miejsce, w którym powinna być wykonana izolacja pozioma powinna być umiejscowiona na styku ściany parteru oraz ściany fundamentowej. Zanim zabierzemy się do wykonywania prac izolacyjnych powinniśmy zasięgnąć opinii eksperta. Bardzo ważnym elementem jest bowiem dokładna ocena stanu ścian fundamentowych. Owa ocena pozwala określić zakres niezbędnych prac oraz podjąć decyzję odnoszącą się do celu wykonywania poszczególnych prac w konkretnych miejscach. Do owego eksperta należy także podjęcie decyzji związanej z rodzajem materiałów, które mają być użyte oraz z zakresem prowadzonych prac.

Jeśli prace zabezpieczające fundamenty nie będą na czas i fachowo wykonane, dom może stanowić zagrożenie i w efekcie jedyną decyzją może stać się ta dotycząca jego rozbiórki. Tymczasem niewiele trzeba, aby dom mógł dalej funkcjonować.