fitness jako relaks dla psychiki
Zdrowie

Fitness – relaks dla naszej psychiki

Mówiąc o formach fitness w sposób szczególny wpływających na naszą psychikę, powinniśmy w głównej mierze wskazać na pilates, a przede wszystkim na jogę. Współczesna joga to przede wszystkim zajęcia relaksacyjne, połączone z ćwiczeniami fizycznymi, rozciąganiem oraz ćwiczeniami oddechowymi. Ich głównym celem jest wyciszenie psychiki i pobudzenie ciała. Wszystko po to, aby lepiej funkcjonować na co dzień.

Jednakże jeśli chcemy wyrazić znaczenie fitness dla naszej psychiki, dla lepszej jej kondycji, to musimy wskazać na to, że każda forma ćwiczeń może pozytywnie wpłynąć na nasze własne samopoczucie. Powszechnie wiadomo, że istnieje silna relacja pomiędzy naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Poddawanie się regularnemu wysiłkowi fizycznemu wpływa na produkcję endorfin, czyli lepsze samopoczucie i humor. Zależność ta nie wygląda w ten sposób, że mam dobre samopoczucie, więc pójdę na fitness – zazwyczaj jest właśnie odwrotnie. Wróciłam z fitness, więc mam dobre samopoczucie, zrobiłam coś dla swojego zdrowia, więc chętniej pójdę na te zajęcia jeszcze raz. A potem po raz kolejny. I tak wyrabiamy w sobie przyzwyczajenia.

Możemy powiedzieć więcej. Każda forma ćwiczeń, każda forma aktywności fizycznej może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Fitness to bardzo dobra forma tego, aby na chwilę zapomnieć o codziennych kłopotach i napięciach, aby stawić się czoło pewnym problemom. Można więc śmiało powiedzieć, że fitness wpływa nie tylko na naszą fizyczną kondycję, ale także, a może przede wszystkim na naszą sferę psychiczną. Dzisiaj, gdy stykamy się z tak dużym psychicznym obciążeniem człowieka, warto znaleźć sposób na to, aby wszelkie negatywne bodźce odreagować. Aerobik, joga, pilates, step aerobik, zumba to tylko niektóre formy zdrowego ruchu fizycznego.

Więcej artykułów z tematyki zdrowia, medycyny i rozwoju osobistego znajdziesz na stronie fit-news.pl, którą serdecznie polecamy.