aparat dentystyczny
Zdrowie

Wybieramy aparat ortodontyczny

Jeszcze kilkanaście lat temu aparaty ortodontyczne były kojarzone z poważnymi wadami zgryzu, które pomagały w wyjątkowo trudnych przypadkach, szczególnie na etapie wieku szkolnego. Dzisiaj ortodoncja i stomatologia poszła bardzo do przodu, dlatego też widok dorosłego, lub nawet człowieka w średnim wieku nie jest już niczym niezwykłym i nie wywołuje to sensacji.

Korygowanie nieprawidłowości w zgryzie

Aparat taki nie tylko koryguje nieprawidłowe ułożenie zgryzu, ale też, co w sumie obecnie jest priorytetem, prostuje zęby sprawiając, by nasz uśmiech był idealny, niczym u gwiazdy z okładki. Zapobiega on też wielu chorobom dziąseł, oraz pomaga chronić zęby przed próchnicą. Bakterie nagromadzone w szczelinach zębowych powodują wytwarzanie się kwasu, który niszczy szkliwo, które to jest barierą chroniącą wnętrze zęba. Aparat pomaga zniwelować takie przestrzenie, przez co redukuje możliwość zalęgania się bakterii do minimum. Takie rozwiązanie może również zapobiec ubytkom, zapewnia łatwiejsze gryzienie i żucie prze zniwelowanie wad zgryzu. Chroni też zęby przed uszkodzeniami i złamaniem, zapobiega erozji kości, może również wyrównać proporcje twarzy, zrównać górną i dolną szczękę, a nawet zlikwidować wady wymowy.

Idealne uzębienie

Idealne uzębienie również może podnieść pewność siebie, podwyższyć samoocenę oraz pomoże pozbyć się kompleksów. Najbardziej popularnymi aparatami są egzemplarze metalowe, które są zakładane powszechnie osobom w każdym wieku. Wszystkie aparaty składają się z systemu zamków i drutów. Zamki są specjalnie ukształtowanymi elementami, przymocowanymi do zębów. Pozostają na właściwym miejscu przez cały zabieg. Drut łukowy jest następnie wyginany w kształt prawidłowego zgryzu. Ortodonta przewleka go przez zamki. Gdy drut wraca do pierwotnego kształtu, wywiera stały, delikatny nacisk na zęby. Dzięki temu przesuwa je w odpowiednie miejsca. Dzisiejsze metalowe aparaty są dużo mniej masywne i delikatniejsze, nie wywołują aż tak wielkiego tarcia i dyskomfortu. Szczególnie popularny jest on wśród osób młodych, wybierają one sobie kolory gumek pod swój indywidualny pomysł, co nie dość, że obecnie jest bardzo modne, to pomaga nastolatkom odnaleźć siebie i wyrazić swoje ja. Drugą opcją jest wybór ceramicznego aparatu. Działają one podobnie do tych metalowych, ale są niemalże całkowicie przeźroczyste.

Dentystyczna pomoc

Używają takich samych elementów, identycznego systemu zamków i drutów oraz podobnie do omawianych powyżej aparatów mają ciągły, prawidłowy nacisk, jednak różnią się tym, że wykonane są z materiału kompozytowego, który zlewa się z kolorem zęba, przez to wydaje się niemalże niewidoczny. Są idealne dla osób, które nie chcą się wyróżnić, oraz takich, które potrzebują estetyki. Istnieje również opcja zupełnie niewidoczna. Invisalign- bo tak się nazywa- jest wyjątkową nakładką na zęby. Możemy z nią jeść, nawet najtwardsze owoce czy orzechy, oraz pić. Są niezwykle wygodne i niemalże niezauważalne, możemy w nich zupełnie spokojnie uprawiać sport, a dodatkowo stanowią dodatkową ochronę naszych zębów. Zapewniają nam spokojny dostęp do naszych zębów, przez co nie utrudniają higieny jamy ustnej, również nie obcierają i nie podrażniają dziąseł. Dzięki postępowi stomatologicznemu oraz nowinkom każdy z nas może pozwolić sobie idealny, wymarzony uśmiech. Wystarczy po prostu udać się na wizytę do gabinetu, a wysoce wykwalifikowany personel doradzi nam i zapewni narzędzia idealnie dobrane pod nasze wymagania tak, by w jak najkrótszym czasie móc cieszyć się z pięknego uśmiechu.