zioła na miesiączkę
Zdrowie

Zioła regulujące cykle miesięczne

Każdej kobiecie marzą się regularne cykle miesięczne, w których nagłe pojawienie się krwawienia nie zbojkotuje naszych planów. Regularne cykle są pomocne w ustaleniu owulacji, co może sprzyjać szybszym rezultatom starania się o potomstwo, bądź wręcz przeciwnie. Metoda antykoncepcji oparta na obserwacji śluzu, temperatury ciała i innych symptomów jest znacznie prostsza, gdy cykle miesięczne są regularne. Trudniej wówczas o błąd, który może skutkować niechcianą ciążą. Jednak tylko niewielki odsetek kobiet cieszy się regularnymi cyklami miesięcznymi.

Prawidłowe miesiączki

Okazuje się jednak, że w regulacji mogą pomóc nam zioła. Niektóre z nich wykazują właściwości, które wpływają pozytywnie na płodność. Warto wiedzieć, że na cykle miesięczne wpływa wiele czynników takich jak dieta, choroby, zażywane leki. Skuteczność ziół w regulacji cyklów miesięcznych potwierdza wiele badaczy, jednak jeśli występują jakieś problemy z owulacjami, to nie są w stanie zapewnić profesjonalnego leczenia i farmakoterapii. Szczególnie zaleca się picie naparów z odpowiednich kwiatów, ziół, owoców, a nawet kory drzew. Jednym z nich jest pokrzywa zwyczajna. Zawiera ona substancje wykazujące działanie przeciwkrwotoczne, dlatego powinny po nią sięgać zwłaszcza kobiety, które borykają się z bardzo obfitymi miesiączkami.

Pokrzywa dla kobiet

Pokrzywa dba o drogi rodne kobiet, zapewniając im odpowiednią mikroflorę i odporność na infekcje. Kolejną cenną roślina jest niepokalanek mnisi, która ma udokumentowane działanie łagodzące zespół napięcia przedmiesiączkowego i jego objawy. Reguluje też poziom progesteronu i estrogenu, dzięki czemu jest w stanie „załatwić” nam regularne cykle, za które są odpowiedzialne właśnie te hormony. Podobne działanie mają liście maliny zwyczajnej. Ze względu na wysoką zawartość witamin i mikroelementów zaleca się je kobietom, które starają się o dziecko. Zawarte w niej substancje przeciwdziałają krwotokom i powstawaniem zakrzepów. Napary z liści malin są wskazane również dla kobiet we wczesnej ciąży, gdyż wykazują właściwości łagodzące skurcze mięśni macicy, co chroni przed poronieniem.