Grzejniki w naszych domach i mieszkaniach
Budownictwo

Grzejniki w naszych domach i mieszkaniach

Grzejniki są stopniowo wypierane przez stare – nowe wynalazki typu ogrzewanie podłogowe lub ścienne, ale wyobraźmy sobie świat bez grzejników? O ile do ściany można się jeszcze jakoś przytulić gdy nam zimno o tyle rozkładanie się na podłodze może być dziwnie przyjęte przez domowników. Poza tym instalacje typu ścienno – sufitowo – podłogowego nie osiągają takich temperatur jak grzejniki. Nie grzeją więc tak, jak grzejniki, czyli… spektakularnie.

Grzejniki, które najczęściej wybieramy

Najczęściej kupujemy grzejniki płytowe – są najtańsze i pracują najdynamiczniej, nadają się do wszystkich instalacji, łatwo je montować, wymieniać i po prostu nimi ogrzewać.

Ale… w łazienkach najczęściej spotykane są drabinki. Grzejniki łazienkowe służą nie tylko do grzania ale i do suszenia ręczników, albo świeżo wypranych w umywalce skarpetek. W łazienkach paneli nie stosujemy, bo okazują się mniej funkcjonalne.

Grzejniki aluminiowe – grzeją podobnie do stalowych, są jednak mniej odporne na różne intensywne czynniki korodujące. Poza tym grzejniki aluminiowe to odlewy i są dosyć kruche.

Grzejniki dekoracyjne – jedni je mają inni nie. Barierą jest w ich przypadku cena – są dosyć drogie. Najciekawsze i najlepsze jakościowo grzejniki osiągają ceny nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdego więc na nie stać, ale jeśli już mamy taki grzejnik to nie lada prestiż!

Współczesne instalacje możemy podzielić na nisko i wysokotemperaturowe. Wysokie temperatury powstają w tradycyjnych kotłach centralnego ogrzewania, instalacje niskotemperaturowe to na przykład instalacje ogrzewania podłogowego a w niskich temperaturach pracują kotły kondensacyjne zasilane gazem.

Wysokie i niskie temperatury

Jeśli chodzi o grzejniki to w zasadzie nie ma podziału na grzejniki do instalacji wysoko lub niskotemperaturowych. Wszystkie rodzaje grzejników nadają się i do pierwszego i do drugiego rodzaju instalacji, ale ponieważ instalacje a właściwie kotły różnią się parametrami pracy i wytwarzają różne temperatury to grzejniki różnią się osiąganą mocą.

Grzejnik pracujący w instalacji tradycyjnej osiągnie większą moc niż ten sam grzejnik pracujący w instalacji zasilanej kotłem kondensacyjnym. Dla zniwelowania powstających różnic do instalacji niskotemperaturowych powinniśmy wybierać grzejniki o większych gabarytach lub o większej powierzchni wymiany ciepła z otoczeniem.