sztukateria
Dom

Sztukateria w domowym zaciszu

Sztukateria zasadniczo znana była człowiekowi od zawsze i od zawsze była stosowana w domach. W początkach w głównej mierze stawiano na gips, aczkolwiek z czasem do sztukaterii zaczęto zaliczać również i inne materiały. W dobie współczesnej mówiąc o elementach sztukateryjnych, przede wszystkim wskazujemy na poliuretan jako główny materiał. Sztukateria to zatem element wykończenia wnętrz, który należy uznać za ponadczasowy. Co konkretnie można zaliczyć do owej sztukaterii? Na pewno wskażemy na różnego rodzaju listwy wykończeniowe, listwy dekoracyjne, na rozety czy też na gzymsy.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria to element, dzięki któremu przełamaniu ulegają wnętrza monotonne, a proporcja poszczególnych wnętrz się poprawia. Jeśli mowa jest o sztukaterii w sztuce wykończenia wnętrz, to w głównej mierze mają one zastosowanie w odniesieniu do sufitów. Bogate w zastosowanych profilach gzymsy doskonale podkreślają każde wnętrze. Można zetknąć się z różnorodnymi wariantami, dzięki czemu nadanie zupełnie innego charakteru pomieszczeniu nie jest niczym trudnym. Sufitowe listwy dekoracyjne to elementy, które spowodują, że owe ściany momentalnie sprawią wrażenie wyższych. Profile w postaci listew są w wielu wnętrzach wykorzystywane po to, aby przełamać różne płaszczyzny. Toteż ich wykorzystanie w sztuce aranżacji wnętrz jest dosyć powszechne. Innymi rozwiązaniami jeśli chodzi o sztukaterię w urządzaniu wnętrza domu oraz mieszkania są rozety oraz kopuły. Te elementy doskonale sprawdzą się na sufitach. Jeśli chodzi o rozety, to bardzo często znajdują one swoje zastosowanie także na ścianach.

Piękne wnętrze

Jeżeli mówimy o zastosowaniu sztukaterii we wnętrzach, to tak naprawdę istnieją bardzo szerokie możliwości. W wielu przypadkach słyszy się o pewnych ograniczeniach, które jednakże w większości przypadków istnieją tylko i wyłącznie w teorii. Te wymienione powyżej elementy sztukaterii są tymi najpowszechniejszymi, ale na pewno nie są to wszystkie możliwości, jakie stoją przed współczesnym aranżatorem danego pomieszczenia. Do elementów sztukateryjnych zalicza się także wiele innych. Między innymi można wskazywać na różnego rodzaju oraz różnej wielkości zworniki, różnego rodzaju wsporniki, panele ścienne czy też nisze. Jak najbardziej można również wskazać chociażby na profile parapetowe, które są powszechnie wykorzystywane. Tym samym istnieją spore możliwości odnoszące się do urządzenia wnętrz pomieszczeń. Wiele zależy oczywiście od samego pomysłu na dane pomieszczenie oraz od możliwości finansowych danego inwestora.