lukrecja
Zdrowie

Lukrecja i jej właściwości

Świat ziół jest bardzo szeroki i tym samym pozwala nam wpływać na różne funkcje ludzkiego organizmu, na wygląd, na zdrowie oraz na samopoczucie człowieka. Mówiąc o ziołach, chcemy w sposób szczególny wskazać na lukrecję. Jest to zioło, które ma zastosowanie zarówno w odniesieniu do procesie leczenia różnych schorzeń jak również z kosmetyce. Mówiąc o lukrecji, należy w głównej mierze wskazać na jej korzeń, który wykazuje szczególnie korzystne działanie na ludzki organizm. Lukrecja między innymi jest bardzo pomocna w procesie leczenia wrzodów żołądka, dwunastnicy jak również w hamowaniu rozwoju próchnicy u dzieci. Z drugiej strony należy mieć na uwadze fakt, iż lukrecja stosowana w nadmiernych ilościach może wywoływać pewne skutki uboczne mimo, że jest to przecież środek naturalny.

Skutki uboczne lukrecji

Owe skutki uboczne to między innymi pojawienie się zaburzeń rytmu serca, skoki ciśnienia tętniczego jak również i obrzęk mózgu. Lukrecja to roślina, której składniki mogą być wyraźnym wspomaganiem w leczeniu jednego z groźniejszych rodzajów nowotworu, a mianowicie chodzi tutaj o czerniaka. Konkretnie rzecz ujmując chodzi o zawartą w lukrecji glicyryzynę. To jest składnik, który powoduje zahamowanie powstawania komórek nowotworowych. Kolejnym z pozytywnych aspektów stosowania lukrecji jest jej wpływ na leczenie infekcji dróg oddechowych. Jest to środek działający w sposób wykrztuśny, a więc można dzięki temu złagodzić występowanie kaszlu oraz chrypy.

Co leczy lukrecja?

Wspomagająco można stosować korzeń lukrecji przy takich schorzeniach jak astma oskrzelowa, zapalenie migdałków oraz zapalenie oskrzeli. Co powoduje, że lukrecja jest polecana jako środek wspomagający przy występowaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy? Chodzi w tym miejscu o to, iż lukrecja powoduje szybszą regenerację śluzówki żołądka oraz dwunastnicy W tym względzie najlepiej jest sięgnąć po odwar z korzenia lukrecji. Istnieją także pewne obostrzenia w stosowaniu owej rośliny. Mowa jest chociażby o kobietach w ciąży, o karmieniu piersią, nie należy jej stosować w odniesieniu do dzieci do czwartego roku życia, przy występowaniu niektórych schorzeń wątroby. Jeśli dana osoba choruje przewlekle i stale przyjmuje określone leki, to należy wówczas skonsultować zastosowanie lukrecji ze swoim lekarzem, aby było to bezpieczne.

Lukrecja to roślina, która ma swoje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. W jej składzie możemy znaleźć takie elementy jak saponiny, flawonoidy oraz kwasy organiczne. Dzięki temu lukrecja to zioło, dzięki któremu można zatrzymać w skórze większą ilość wody. To ma swoje przełożenie na lepsze nawilżenie owej skóry oraz na zwiększenie uczucia kojenia na skórze podrażnionej. Z uwagi na to, że lukrecja wykazuje również działanie bakteriobójcze, to kosmetyki zawierające wyciągi z te rośliny mogą także bardzo pozytywnie wpływać na natłuszczenie skóry jak również na problemy ze skórą trądzikową. Lukrecja zatem jest jedną z tych roślin, która może wielokierunkowo wspomagać człowieka w jego zdrowiu i dbałości o wygląd.