urządzenie sypialni
Dom

Mity i prawda – czyli prawda o sypialni

Sypialnia to bardzo istotne pomieszczenie w każdym domu i w każdym mieszkaniu. Z jednej strony intymność, a z drugiej strony nie można nie wskazać na taki aspekt, jakim jest znaczenie dobrego snu dla zdrowia człowieka oraz dla jego dobrego samopoczucia. Urządzanie pomieszczenia sypialni wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim istnieją w świadomości wielu osób pewne mity, które jednak wcale nie sprawiają, że sypialnia stanie się bardziej przytulna, że wcale człowiekowi będzie się w niej lepiej spało.

Czy w sypialni zawsze musi stać duże łoże

Jednym z takich mitów jest wstawienie do sypialni dużego łóżka tylko po to, aby móc wygodniej się wyspać Innym twierdzeniem jest to, że lampki nocne trzeba ustawiać pod skosami jeśli takie skosy w tym pomieszczeniu mamy. Można także zetknąć się z takim stwierdzeniem, iż pomieszczenie sypialni należy pomalować na kolor biały, aby lepiej się tam spało, aby było ono przytulniejsze. Mówiąc o mitach w aranżacji sypialni przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że duże łóżko nie jest żadną gwarancją dobrego wrażenia ani też możliwości porządnego wyspania się. Mówiąc zatem o aspekcie związanym z urządzaniem sypialni nie będziemy kierować się wielkością łóżka, ale innymi aspektami. Dla dwojga osób idealnym rozwiązaniem jest bowiem łóżko o wymiarach 160×200 cm. Tymczasem to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to na pewno jest materac zastosowany w danym łóżku.

Jak wybrać materac?

Właśnie od tego elementu wiele zależy. Można wybierać zatem pomiędzy materacami sprężynowymi oraz piankowymi. Z reguły powiemy, że materace sprężynowe są bardziej wytrzymałe, a materace piankowe są lepiej się dostosowujące do kształtu ciała danej osoby. Jest to racja, ale współcześnie też możemy mówić o tym, iż materace są zarówno bardzo wytrzymałe jak i idealnie potrafią się dostosować do danej osoby. Powstaje także pytanie o to, jaki rodzaj łóżka będzie tym idealnym?

Wytrzymałość i wygodny sen

W tym względzie wiele zależy od tego jakie ktoś ma oczekiwania oraz można także mówić o względach praktycznych. Jeśli dana osoba nie dysponuje w mieszkaniu zbyt dużą powierzchnią do przechowywania, to idealnym rozwiązaniem będzie łóżko ze skrzynią, w której będzie można schować pościel. Jeśli dana osoba jest przysłowiowym molem książkowym, to na pewno warto postawić na łóżko z jakimś zagłówkiem. Jeśli chodzi o kolorystykę, to oczywiście wiele zależy od indywidualnych upodobań. Niemniej jednak w sypialni kolory powinny być łagodne Istnieje jeszcze jeden mit, w myśl którego najbardziej wytrzymałe są łóżka wykonane z drewna. Oczywiście ten materiał charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, aczkolwiek tak naprawdę także inne rodzaje łóżek mogą być bardzo wytrzymałe i mogą nam służyć przez bardzo wiele lat. Jednakże w rzeczywistości jeśli zależy nam na wytrzymałym łóżku i jednocześnie także na efektownym, na estetycznym, to warto postawić na sprawdzone marki, na wiarygodnych producentów. Wygodne łóżko w sypialni to podstawa, ponieważ zadbanie o prawidłową jakość snu jest jedną z kluczowych kwestii dla zdrowia i dobrego samopoczucia.