bonsai
Dom

Trochę Japonii we wnętrzu

Japonia zachwyca kulturą tak inną od tego, z czym obcujemy na co dzień. Kojarzy się z harmonią i spokojem, których bardzo brakuje w codziennej gonitwie. Nic więc dziwnego, że choć trochę tego wyjątkowego klimatu, wielu miłośników Kraju Kwitnącej wiśni, chce przenieść i wypełnić nim swoje cztery ściany. Co wyróżnia wnętrza urządzone w japońskim stylu? Przede wszystkim prostota, minimalizm oraz nawiązanie o natury. Trzeba także pamiętać, że Japończycy, przede wszystkim ze względów praktycznych są prawdziwymi mistrzami w odkrywaniu małych przestrzeni i wydobywaniu z nich tego, co piękne.

Jak urządzić dom w japońskim stylu?

Dominującymi materiałami są te nawiązujące to samurajskiej tradycji, czyli bambus, trawa morska, ale również papier, z którego potrafią wyczarować prawdziwe cuda. Tym, co charakterystyczne to poduszki, niskie meble oraz parawany, których rolą jest oddzielenie strefy prywatnej o tej, gdzie przyjmuje się gości. Dominującą barwą są kolory ziemi, od czasu do czasu przełamane ognistą czerwienią. Również podłoga nawiązuje do całości- zazwyczaj wykonana jest ona z drewna lub szarych płyt. Pojawia się również, kontrast bieli i czerni. Wszystko jednak zachowuje pewien porządek oraz spójność. Minimalizm oznacza brak ozdobników i dekoracji, które dominują we wnętrzach urządzonych w europejskim stylu. Chcąc podkreślić japoński klimat pomieszczenia, można zawiesić na ścianie obrazy z literami tamtejszego alfabetu, czy zdecydować się na piękną wazę w azjatyckim stylu. Do klimatu japońskiego domu nawiązują także rośliny, takie jak popularne u na storczyki czy bardziej egzotyczne drzewka bonsai.

Niezwykła przestrzeń

Należy pamiętać, że meble powinny mieć niskie formy, a ich ilość musi być znacząco ograniczona- w myśl zasady mniej znaczy lepiej. Ze względu na duże zainteresowanie tematyką japońską we wnętrzach, na rynku można znaleźć duży wybór mebli i dodatków nawiązujących do tego klimatu. Obowiązkowym elementem są drzwi przesuwane, które w polskich realiach zastąpią parawan, gwarantując jednocześnie większą intymność, oraz maty rozłożone na podłodze.