Szkło akrylowe w budownictwie
Budownictwo

Szkło akrylowe w budownictwie

Szkło akrylowe zwane jest również jako plexi, jest to sztuczny, sztywny materiał, termoplastyczny, który cechuje się wyjątkową przejrzystością. Szkło akrylowe wyróżnia się ogromną ilością zalet i walorów, co sprawia, że jest stosowane niezwykle często, w wielu dziedzinach naszego codziennego życia.

Do czego stosowane jest szkło akrylowe?

Pleksi jest materiałem używanym współcześnie bardzo często. Dzieje się tak dlatego, że ma bardzo liczne, pozytywne właściwości, dzięki czemu może być użyte w wielu dziedzinach życia. Pleksi w dużym stopniu odporne jest na promieniowanie UV a także na warunki zewnętrzne, co sprawia, że nie wymaga specjalnej konserwacji a poza tym przez długi czas utrzymuje swoje właściwości. Warto zaznaczyć, że popularność zastosowania szkła akrylowego wynika również z łatwości kształtowania i obróbki mechanicznej, do której to nie trzeba stosować specjalistycznych narzędzi. Bardzo często pleksi poddaje się barwieniu, co sprawia, że jest również przyjemne dla oka pod względem wizualnym i można go dopasować kolorystycznie do naszych potrzeb.

Szkło akrylowe ma bardzo wiele współcześnie zastosowań. Najczęściej sprawdza się w produkcji tablic podświetlanych reklamowych, szyldów, dekoracyjnych elementów, czy też innych gadżetów reklamowych. Dodatkowo bardzo często stosowane jest również w budownictwie. To właśnie ze szkła akrylowego powstają elementy elewacji, drzwi, przeszklenia, doświetlenia, oraz kopuły świetlne. Z tego materiału tworzone być mogą również niewielkie świetliki dachowe doświetlenia, a także baseny.

Szkło akrylowe można również wykorzystać w pomieszczeniach wewnętrznych. Wówczas to wykonuje się z niego oprawy świetlne, obudowy, umywalki, a także wanny. Z kolei w przemyśle ze szkła wykonuje się podzespoły i osłony maszyn i urządzeń. Wyróżniają się one wysoką odpornością na działanie związków chemicznych, co sprawia, że mogą stosowane również w aparaturze chemicznej oraz optycznej. Pleksi ma zastosowanie również w transporcie, albowiem stosuje się je do szklenia kabin i okien samolotów, statków, autobusów oraz jako reflektory czy owiewki.

Bogata gama możliwości

Szkło akrylowe jest niezwykle cennym materiałem sztucznym, ze względu na swoje właściwości. Wszechstronność zastosowania, wytrzymałość, bogata gama możliwości użycia pleksi, sprawia, że z całą pewnością jest to szkło wysokiej jakości, produkowane na bardzo szeroką skalę. Na pewno w naszym mieszkaniu, samochodzie, czy miejscu pracy mamy do czynienie ze szkłem akrylowym, lecz często go nie doceniamy. Dobra firma oferująca płyty z pleksy na wymiar będzie potrafiła dokonać cudów z wykorzystaniem tego materiału.