fundamenty
Budownictwo

Jak wykonać fundamenty?

Jedna z kluczowych i można nieco z przekąsem rzec, iż jedna z fundamentalnych kwestii odnoszących się do budowy domu. W jaki sposób prawidłowo wykonać fundamenty budynku, aby nosiły one znamiona zgodności ze sztuką budowlaną? Podstawową kwestią jest to, aby były one solidne. Z drugiej strony oczywiście tym zagadnieniem, doborem parametrów zajmuje się fachowiec, a inwestor wcale nie musi się takim zagadnieniem martwić. Warto jednak mieć pojęcie odnoszące się do tego, w jaki sposób prawidłowo wykonuje się fundamenty budynku. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

Idealny budynek

Mowa jest chociażby o wielkości danego budynku, o liczbie kondygnacji, o materiałach z których wykonany jest sam budynek oraz jego fundamenty. To jednak nie jest jeszcze wszystko, co należy mieć na uwadze w momencie, w którym planujemy wykonać fundamenty i dokonujemy stosownych obliczeń. Można powiedzieć, że jednym z kluczowych elementów w tym zagadnieniu jest jakość oraz rodzaj gruntu, na którym dany budynek ma być postawiony. Od jego gęstości, od rodzaju podłoża zależy bowiem bardzo wiele. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, należy to uwzględnić podczas planowania fundamentów.

Bezpieczne fundamenty

Jeśli gleba jest dosyć luźna, to również powinno mieć to swoje odzwierciedlenie w planowaniu fundamentów, w doborze materiałów do ich wykonania, w jakości zbrojenia. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, należy jasno stwierdzić, że wykonywanie fundamentów, że ich planowanie, dokonywanie obliczeń, to kwestia bardzo indywidualna. Taki sam projekt budynku na różnych rodzajach gleby będzie wymagał bowiem nieco innych założeń, nieco innych parametrów odnoszących się właśnie do owych fundamentów. Poza kwestią związaną z samymi obliczeniami, z samym planowaniem, nie można nie wskazać również na taki aspekt, jakim jest wykonanie owych fundamentów. Tutaj nie można pozwolić sobie bowiem na jakiekolwiek odstępstwa od norm, od tego, co zostało założone w projekcie.

Jak sama nazwa wskazuje, fundament to podstawa, na której oparty jest cały budynek. Nie można zatem w tym względzie, w tejże materii pozwolić sobie na jakieś oszczędności. Materiał, z którego te fundamenty będą wykonane, powinien być solidny, atestowany i należy użyć takiej jego ilości, aby owe fundamenty nie pozostawiały żadnych złudzeń, że zapewnią one właściwą podstawę dla całego budynku. Wszelkie błędy oraz zaniedbania na tym etapie mogą być bardzo niebezpieczne włącznie z ryzykiem zawalenia się budynku. Takich przykładów złych działań mogliśmy już nieraz doświadczyć.

Dlaczego warto postawić na solidne fundamenty?

Jak każdy z nas doskonale wie, fundamenty stanowią podstawę każdego domu, mieszkania, budynku. Tym samym powinny być wykonane solidnie i fachowo. Bez względu na to jaki budynek chcemy stworzyć fundamenty są jego postawą. Z tego też względu warto postawić na fachową jakość usług. Będziemy mieć pełne przekonanie, że nasz dom będzie stał na właściwych i trwałych fundamentach.