Wszelkie działania związane z pracą z prądem wymagają odpowiednich kwalifikacji, a także doświadczenia i wiedzy.
Uprawnienia zawodowe dla elektryków wynikają z mocy obowiązujących ustaw, w drodze rozporządzeń wykonawczych, które ulegają ciągłym zmianom.
Różnorodne uprawnienia zawodowe dla elektryków i kursy
Elektrycy jako grupa zawodowa mogą ubiegać się o uzyskanie następujących uprawnień zawodowych:
audytora energetycznego rzeczoznawcy, specjalisty i weryfikatora SEP, rzeczoznawcy budowlanego, ubiegają się również o uprawnienia zawodowe w zakresie eksploatacji, uprawnienia zawodowe do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków, uprawnienia specjalisty w zakresie jakości energii elektrycznej.
Jednym z kursów elektrycznych jest kurs G1.
Szkolenia te przeznaczone są dla osób zajmujących się eksploatacją, czy dozorem urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych w zakresie obsługi, konserwacji i remontów, montażu urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają, a także przesyłają energię elektryczną. Kursy dotyczą również zespołów prądotwórczych, urządzeń elektrycznych, urządzeń do elektrolizy sieci trakcyjnych, oświetlenia ulicznego.
Kursy SEP pozwalają uzyskać uprawnienia elektryczne SEP dotyczące eksploatacji i dozoru urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych, które wytwarzają, przetwarzają i zużywają energię elektryczną i dotyczą prądotwórczych przyłączy do krajowej sieci elektroenergetycznej.
Uprawnienia zawodowe w zakresie eksploatacji
Uprawnienia zawodowe w zakresie eksploatacji urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych należą do uprawnień zawodowych, o które stara się największa grupa elektryków.
Osoby decydujące się na tego typu pracę zawodową muszą posiadać gruntowną wiedzę techniczną, niezbędne doświadczenie. Istotne wytyczne w tym zakresie zawiera ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo Energetyczne oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci energetycznych.
Uprawnienia budowlane w specjalności elektrycznej
Bardzo ważne są również uprawnienia budowlane w specjalności elektrycznej, dotyczą one uprawnień w specjalności instalacyjnej, w zakresie sieci instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Upoważniają one do projektowania obiektów budowlanych lub kierowania robotami związanymi z takowym obiektem i specjalnością telekomunikacyjną.