okna
Budownictwo

Fachowe wprawianie okien

Jeśli budujemy dom, to nieodłącznym elementem jest oczywiście zadbanie o to, aby zamontować w nim okna. To potencjalne mostki cieplne, a zatem bardzo istotnym elementem jest to, aby owe okna były zamontowane w sposób prawidłowy, aby ciepło nie uciekało na skutek wadliwego ich montażu. Zanim przystąpimy do montażu okien, niezbędnym elementem jest oczywiście wybór tychże okien. Na współczesnym rynku mamy do czynienia ze zróżnicowaną kolorystyką okien, ze zróżnicowanymi profilami.

Okna wedle własnych upodobań

Tym samym mamy bardzo szerokie możliwości dopasowania okien do własnych upodobań. Jeśli posiadamy wiedzę oraz doświadczenie w montażu okien, to z powodzeniem możemy dokonać tego osobiście. Jednakże jeśli owej wiedzy, a nadto doświadczenia nie posiadamy, to ów montaż zdecydowanie powinniśmy zlecić osobom, które w tejże materii mają znacznie większe doświadczenie. Jak zatem wygląda krok po kroku profesjonalny montaż okien? Jeśli mamy okno wymierzone, jeśli mamy przygotowany otwór okienny, to powinniśmy montaż okien rozpocząć od właściwego rozstawienia klocków podporowych.

Jak zamontować okno?

W następnej kolejności należy przytwierdzić ramę okna do boków otworu okiennego. Robimy to za pomocą specjalnych wkrętów. Następnie należy przykleić tak zwany ciepły parapet wykonany z twardego polistyrenu ekstrudowanego bądź też ze styropianu technicznego. Kolejny krok to osadzenie okna na owym ciepłym parapecie i przyklejenie do profilu okna wewnętrznej taśmy. W tym momencie możemy dokonać aplikacji pianki uszczelniającej, która dodatkowo pełni także rolę izolacji akustycznej. Okno należy pozostawić do momentu przyschnięcia pianki, a następnie można zamontować właściwy parapet oraz można dokonać obróbki. Montaż okna w domu nie jest bynajmniej niczym łatwym. Wymaga bardzo dużej dokładności zarówno na etapie dokonywania pomiaru jak i na etapie dokonywania samego montażu. Tutaj nie ma miejsca na żadne pomyłki, które mogą być bardzo trudne lub też niemożliwe do usunięcia. Tym samym na pewno nie można tutaj w żadnym razie się spieszyć.