pokrycia dachowe
Budownictwo

Rodzaje pokryć dachowych

Budowa domu to bardzo skomplikowana kwestia. W tejże materii musimy bowiem zadbać o bardzo wiele różnych kwestii, o wiele różnych elementów. Jednym z nich na pewno jest wybór pokrycia dachowego na owym domu. Ów wybór pokrycia dachowego to jeden z kluczowych elementów, który jednocześnie wpływa na wcześniejsze nasze decyzje związane z konstrukcją nośną ścian oraz z konstrukcją więźby dachowej. Niektóre z pokryć dachowych nadaje się tylko na dachy o określonym pochyleniu, inne są możliwe do zamontowania na dachach płaskich. To ostatnie zagadnienie jest zasadniczo umowne, ponieważ nie ma dachu, który byłby idealnie płaski i zawsze musi być chociażby niewielkie pochylenie połaci dachowej.

Najpopularniejsze i najlepsze

W tym względzie do najpopularniejszych, bardzo estetycznych pokryć dachowych na pewno możemy zaliczyć dachówki. To, co jest najczęściej stosowane to dachówki ceramiczne. Wymagają one dosyć dużej konstrukcji, dosyć mocnej konstrukcji nośnej jak również i określonego nachylenia połaci dachowej. Dachówki wymagają tego, aby pod nimi ułożyć specjalną folię i jest to jeden z bardziej wytrzymałych rodzajów pokryć dachowych, toteż całkiem słusznie mówimy o bardzo dużej ich popularności. To nie jedyna możliwość, ponieważ bardzo wielu ludzi decyduje się na gonty dachowe, gonty bitumiczne oraz na papę dachową. Odnośnie tej ostatniej wskażemy w głównej mierze na papę termozgrzewalną, która jest bardziej wytrzymała oraz mniej pracochłonna od tej papy wymagającej zastosowania jakiegoś środka bitumicznego. Poza tymi rodzajami pokryć dachowych mamy również na rynku z kilkoma innymi.

A może tradycyjnie?

Jak najbardziej możemy wskazać chociażby na blachodachówka. Dach wykonany z blachy jest zasadniczo tańszy od tego z dachówek, aczkolwiek jeśli dokonamy zakupu nieodpowiedniej jakości blachodachówki, to bardzo szybko możemy powiedzieć, że ulegnie zniszczeniu na skutek działania korozji. W niektórych miejscach, w niektórych przypadkach, budynkach wraca się również do takiego rodzaju pokrycia dachowego, jakim jest strzecha, z tym, że współcześnie mamy do czynienia ze znacznie wyższą jej jakością w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia niegdyś. Na koniec dodamy jeszcze dachy zielone, a więc pokrycie dachowe w formie ogrodu zielonego. To rozwiązanie wymaga szczególnej pielęgnacji i tym samym jest stosowane dosyć rzadko. Rodzaj pokrycia dachowego jest bardzo ważny dla ogólnego wizerunku naszego domu, naszego budynku, ale jego wybór w dużej mierze jest również uzależniony od naszych możliwości finansowych, od wielkości naszego budżetu.