Wycena nieruchomości - jak nie dać się oszukać?
Budownictwo

Wycena nieruchomości – jak nie dać się oszukać?

Wycena nieruchomości, jest dla osób, które na bieżąco nie zajmują się tą branżą może być kłopotliwa. Często możemy czuć się oszukani, jednakże, jeśli znamy wszelkie zasady w ramach, których przeprowadzana jest owa wycena, z całą pewnością będzie przeprowadzona tak, aby potencjalny klient mógł zyskać i nie czuć się oszukanym. Planujesz kupić dom? Chcesz zainwestować w kawalerki na wynajem? Może otrzymałeś nieruchomość w spadku, i teraz nie wiem, jak ocenić jej wartość? W każdym z tych przypadków ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości jest to usługa, która jest udzielana przez rzeczoznawcę majątkowego. Efektem pracy jest stworzenie operatu szacunkowego, dzięki któremu można określić wartość nieruchomości na rynku. Najczęściej taka wycena jest przeprowadzana aby klient mógł określić wartość posiadanej nieruchomości na potrzeby banków, klientów, przedsiębiorstw, czy też potencjalnych nabywców nieruchomości.

Przeprowadzając wycenę określa się:

  • Wartość rynkową nieruchomości

  • Wartość odtworzeniową

  • Wartość katastralną

Najczęstsze metody wyceny nieruchomości

Najczęściej stosowaną metodą wyceny nieruchomości jest podejście porównawcze. Niemalże 90% nieruchomości opracowana jest tą właśnie metodą. Inną metodą jest podejście dochodowe, dzięki któremu możemy uzyskać koszt wyceny czynszów i innych dochodów, które pochodzą z nieruchomości. Ostatnią często stosowaną metodą jest podejście odtworzeniowe. Dzięki niemu możemy odtworzyć wartość nieruchomości. Metoda ta określa osobno wartość jego części składowych.

Czynniki brane pod uwagę w czasie wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości opiera się głównie na odniesieniu się do wartości jaka to obowiązuje w danym regionie. Dodatkowo pod uwagę bierze się czynniki, takie jak:

  • Rodzaj nieruchomości

  • Położenie nieruchomości

  • Stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej

  • Stan zagospodarowania nieruchomości

Jeżeli  potencjalny klient zdaje sobie sprawę z metod stosowanych przy wycenie nieruchomości, wie, jakie obowiązują prawa i obowiązki, może monitorować samodzielnie wycenę. Dzięki temu nie będzie on czuł się oszukany, lecz przeciwnie zadowolony określeniem wartości rynkowej, którą w jego imieniu sporządziła firma.