okna montaż
Budownictwo

Prawidłowy montaż okna

Budujemy całkiem nowy dom, to bez wątpienia musimy zadbać o bardzo wiele różnych szczegółów. Jednym z nich na pewno jest montaż okien. Jednocześnie też jeśli mówimy o montażu okien, to równocześnie też mamy z tym do czynienia nie tylko podczas budowy domu, ale także podczas jego eksploatacji. Mamy do czynienia nieraz z koniecznością wymiany okien na skutek tego, że nie są one już szczelne, że nie pasują do otoczenia, jak również możemy wskazywać na wiele różnych aspektów. Jak wygląda prawidłowy montaż okien?

Fachowy montaż okna

W tym względzie mamy do czynienia z różnymi fachowcami, mamy do czynienia z różnymi metodami montażu okien, ale nie każda taka metoda będzie odpowiednia, nie każda będzie tak samo skuteczna, będziemy mieli do czynienia z różnymi błędami, które są popełniane, a które skutkują niewłaściwym funkcjonowaniem owych okien. Jeśli zatem mówimy o prawidłowym montażu okien, to zaczynamy naszą pracę od prawidłowego rozstawienia klocków podporowych, czyli od prawidłowego jego wypoziomowania. Mówimy o sytuacji, w której staro okno zostało już usunięte i mamy gotowy otwór okienny, w którym będziemy montować kolejne okno. Po ustawieniu klocków podporowych pod nową ramę okienną, ta ostatnia powinna zostać przykręcona do muru za pomocą specjalnych wkrętów. To jest bardzo istotne dla właściwej stabilności okna. Kolejnym z etapów jest zaaplikowanie pianki poliuretacyjnej, dzięki której okno będzie jeszcze bardziej stabilne, a poza tym również będzie nam zapewniało pełną szczelność.

Wysokiej jakości montaż

Musimy bezwzględnie pamiętać o tym, że musimy jeszcze zamontować parapety, a tym samym przestrzeń w dolnej części okna powinna być nieco większa i nie należy jej w całości zalewać pianką montażową. Gdy owa pianka ulegnie stwardnieniu, możemy przejść do montażu parapetów, które również osadzamy na owej piance, a dla większej stabilności parapetów podkładamy specjalne kliny, które następnie po stwardnieniu owej pianki zostaną usunięte. Montaż okna zasadniczo nie jest bardzo trudnym zadaniem i wiele osób podejmuje się tego samodzielnie. Niemniej jednak musimy w tym miejscu wskazać na to, że w tej pracy niezwykle istotnym elementem jest zachowanie pełnej dokładności i dostosowanie się do określonych zasad. Okno oraz jego najbliższe okolice możemy wykończyć dopiero po całkowitym stwardnieniu pianki montażowej. Każde okno ma oczywiście pewne odrębne wytyczne związane z montażem, ale ogólnie rzecz ujmując musimy dostosować się do podanych wyżej zasad związanych z montażem okien lub też zamówić fachową ekipę.