budowa domu
Budownictwo

Stan zerowy-czyli zaczynamy budować dom

Budowa każdego domu to pewne etapy. Nie można żadnego z tych etapów pominąć, gdyż dla finalnego efektu każdy z takich etapów jest czymś bardzo ważnym, jest czymś wręcz kluczowym. Spomiędzy wielu różnych etapów budowy domu ważne miejsce zajmuje na pewno jeden z początkowych etapów. Chodzi tutaj mianowicie o etap stanu zerowego. Można powiedzieć, że jest to pierwszy z etapów budowy domu po zakończeniu wszelkiego rodzaju papierologii.

Kilka etapów budowy nowego domu

Co zatem składa się na ów etap budowy domu, jakim jest stan zerowy? Tutaj należy wskazać na wykop fundamentów jako na pierwszy podstawowy zakres prac niezbędnych do wykonania. Jeśli na tym etapie mamy do czynienia z pozostawieniem sporej ilości gliny, to wówczas należy po wykopaniu fundamentów ową glinę wywieźć. Jeśli mamy do czynienia z podłożem gliniastym, to wówczas na takiego rodzaju podłożu na pewno nie należy stawiać budynku. Kolejnym z etapów budowy domu wchodzącym w zakres tego elementu jest wylanie chudego betonu.  Oczywiście warto pamiętać, że musi być on bardzo dobrej jakości, albowiem jest to wszak podstawa naszego mieszkania.

Izolacje w budynku

Do dalszych prac, które będą wykonywane w ramach tego etapu, należy również zaliczyć przygotowanie oraz wykonanie wszelkich elementów zbrojeniowych, wylanie betonu, postawienie wszelkich ścian pod powierzchnią gruntu, wykonanie ocieplenia, wykonanie niezbędnych izolacji poziomych, wykonanie izolacji przeciwodnej wraz z pomalowaniem ścian, zasypanie piaskiem, przygotowanie instalacji sanitarnej, wylanie ślepej posadzki oraz wykonanie fundamentów ścianek działowych.

Droga dojazdowa do posesji

Niezwykle istotne jest istnienie dobrej drogi dojazdowej do posesji na której budujemy nasz nowy dom. Dobrze jest jeśli przed tym etapem droga dojazdowa do działki budowlanej, na której stawiany jest budynek zostanie dokładnie i bardzo dobrze utwardzona. Dzięki temu dojazd ciężkich pojazdów jest możliwy i nie ma ryzyka, że owe ciężkie pojazdy ugrzęzną w gliniastym podłożu. Ważne jest to, aby przed rozpoczęciem prac fundamentowych zebrać warstwę humusu. Jeśli tego się nie dokona, dom może pod wpływem własnego ciężaru osiadać i może dojść do zjawiska pękania ścian, a więc może powstać bezpośrednie zagrożenie dla budynku oraz dla jego mieszkańców.

Początkowy proces budowy domu

Stan zerowy to oczywiście dopiero początek w całościowym procesie budowy domu. Jest to etap bardzo istotny dla solidności konstrukcji, a tym samym dla możliwości bezpiecznego użytkowania danego domu przez wiele lat. Stan zerowy to etap, który zasadniczo może zostać bardzo szybko zakończony, to jeden z etapów nie wymagających bardzo długiego okresu. Niemniej jednak nie można sobie pozwolić na popełnienie jakichkolwiek błędów na tymże etapie budowy domu, gdyż będą one skutkować poważnym problemem na etapie użytkowania domu.