łazienka
Dom

Wykończenie łazienki

W dzisiejszych czasach zwracamy coraz większą uwagę na estetykę. Każdy z nas patrzy też na wygodę. Jak więc odpowiednio przygotować się do remontu bądź wykończenia łazienki? O czym pamiętać, na co zwrócić szczególną uwagę? Łazienka jest jednym z pomieszczeń, którego wykończenie będzie generować zdecydowanie największe koszty. Przede wszystkim za koszty odpowiada jej wielkość i nasze wymagania. Jeśli jednak nie mamy pomysłu, możemy zaczerpnąć inspiracji z Internetu bądź zlecić architektowi wykonanie niedrogiego projektu funkcjonalnego lub koncepcyjnego. Fajnym pomysłem jest oferowanie przez różnych producentów darmowych programów i aplikacji, gdzie będziemy mogli sami zaprojektować naszą łazienkę.

Koszty wykończenia łazienki

Cena, wielkość płytek i ich ułożenie jest zależne już tylko od nas samych. Koszt układania zależy od ich wielkości i tego, czy chcemy całą łazienkę wyłożyć, czy też może do określonej wysokości. Resztę warto wykończyć specjalnie przystosowaną farbą do wnętrz narażonych na działanie wilgoci. Tańszą alternatywą będzie wykończenie naroży ścian listwami. Fazowanie brzegów płytek pochłonie większe koszty. Aby oszczędzić powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju mozaik, układania płytek w innym stylu niż tradycyjnie czy też wykończaniu dodatkowych elementów. Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, wszelkie otwory (pod wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy) warto wykonać osobiście. Zakładamy oczywiście, że elektryka i hydraulika jest w porządku, dzięki czemu nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli jednak jest inaczej, będziemy musieli zaoszczędzić na czymś innym. A jak jest z armaturą? Tu już jest różnie. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę chcemy. Kabina, wanna a może oba? Z hydromasażem czy może bez? Bidet? Duża umywalka? To wszystko są koszty.

Tanie lecz wysokiej jakości

W tym wypadku szukamy najtańszych sanitariatów oferowanych przez producentów, o ile zwracamy uwagę na koszty. Jeśli nie, to możemy wybierać to, co nam odpowiada bez względu na cenę. Ważnym elementem wykończenia łazienki jest też dobór odpowiednich mebli czy też lustra. Tutaj dopasowujemy już wszystko do stylu i kolorystyki, w jakiej przygotowaliśmy łazienkę. Na rynku jest dostępny bardzo ogromny wachlarz artykułów łazienkowych. Sprzedawcy ścigają się co do wyglądu, jakości wykonania i ceny. W tym wypadku sporo zależy także od naszych preferencji. Najważniejszym elementem jest pomysł, który wygeneruje nasze koszty. Im droższe zachcianki, tym poniesiemy znacznie większe koszty, co jest oczywiste.