bonsai
Dom

Sztuka miniaturyzacji drzew

Drzewka bonsai to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzacji drzew. Samo drzewko jest trudne w wyhodowaniu i wymaga sporej dawki cierpliwości. Aby miało ładny kształt nie należy zapominać o jego przycinaniu. Wymaga ponadto ciągle wilgotnej gleby, więc nie można zapominać o częstym podlewaniu. Dobrym sposobem jest zasadzenie w doniczce z mchem, dzięki któremu woda będzie mniej odparowywać z ziemi. Drzewko należy podlewać raz dziennie wodą o temperaturze pokojowej z niską zawartością wapnia, natomiast podczas upałów trzeba to robić dwa razy dziennie. Jesienią i zimą należy ograniczyć nawadnianie. Roślina nie lubi mieć przesuszonej ziemi, nie można jej także przelewać. Można używać deszczówki, jednak nie jest to wymagane. Wystarczy przegotowana i wystudzona woda.

Bonsai w płaskiej doniczce

Hodowanie jej w płaskich doniczkach powoduje, że szybko zużywa naturalne nawozy zawarte w ziemi. Stąd też warto zaopatrzyć się w specjalne nawozy przeznaczone dla konkretnego gatunku. Gleba powinna być często nawożona, szczególnie wiosną przez rozcieńczony preparat. Warto także pamiętać, aby podawać niższe dawki, niż te, które są podawane na etykiecie.  Ponadto nie możemy zapominać o przesadzaniu naszego drzewka, które z biegiem czasu rośnie i potrzebuje więcej przestrzeni. Wszystko zależy od jego wieku i rodzaju. Młode bonsai należy przesadzać co dwa lata, starsze posiadające liście co trzy, natomiast iglaste co pięć. Taki zabieg należy przeprowadzać wiosną, w maju lub kwietniu. Nie każda roślina dobrze się czuje w promieniach prażącego słońca. Niektóre wymagają półcienia. Ponadto nasze roślinki w większości najlepiej czują się na parapetach, gdzie przez kilka godzin dziennie operuje rozproszone, niezbyt silne światło.

Specjalne podłoże i światło

Bonsai wymagają specjalnego podłoża, złożonego z mieszaniny gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. Doniczki dla tych drzewek muszą posiadać duże otwory, przez które odprowadzany jest nadmiar wody. Jest to spowodowane ich wrażliwym na przesychanie systemem korzeniowym. Znajdująca się w nadmiarze na podstawce woda, powinna zostać wylana, gdyż mogłoby to doprowadzić do chorób gnilnych systemu korzeniowego. Powinniśmy także co jakiś czas przycinać naszą roślinkę. Każdy nowy przyrost powinien być obcinany. Jest to nie tylko kwestią estetyczną, ale także pomaga zapewnić koronie drzewka równomierne zagęszczenie, a konary będą szybciej grubieć. Należy to robić tuż nad pąkiem. Po takim obcinaniu bonsai potrzebuje czasu na regenerację, a miejsca po cięciu warto smarować maścią antygrzybiczną.