elewacja domu
Budownictwo

Wykończenie elewacji

Zasadniczo elewację można wykończyć na wiele różnych sposobów, za pomocą wielu różnych materiałów. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest tynk. Tak naprawdę możemy wyróżnić dwa rodzaje tynków stosowanych przy elewacji. Mowa jest o tynkach cienkowarstwowych oraz grubowarstwowych. Każdy z tych rodzajów tynków stosowany jest w nieco innych sytuacjach.

Zasady wykończeń

Należy zastosować się do określonych zasad, aby ów tynk był trwały. Jeśli chodzi o tynki cienkowarstwowe, to stosuje się je zazwyczaj w odniesieniu do ścian dwuwarstwowych, które są ocieplane na mokro. Tynki te mają postać suchej mieszanki, którą następnie należy rozrobić z wodą. Można je również spotkać jako gotową mieszankę do nałożenia na ścianę. Nie trzeba jej oczywiście malować, gdyż pożądany kolor uzyskuje bezpośrednio po nałożeniu. Tynki nakładane są na warstwę specjalnego kleju, dzięki czemu można mówić o większej przyczepności. Tynki elewacyjne mogą mieć formę produktów mineralnych, akrylowych lub też rzadziej stosowanych produktów silikonowych oraz silikatowych. Te dwa ostatnie rodzaje tynków są rzadziej stosowane nie ze względu na niższą jakość, ale ze względu na wyższą cenę. Sama jakość w porównaniu do tynków akrylowych oraz mineralnych jest tutaj zdecydowanie wyższa. Mówiąc o tynkach gruboziarnistych, wskazywać będziemy na mieszankę wody, cementu, wapna oraz piasku. Można poniekąd mówić o tynku tradycyjnym.

Dawne i współczesne metody

Dzisiaj rzadziej spotykane rozwiązanie, aczkolwiek nie oznacza wcale, że całkowicie odeszło do lamusa, gdyż można się z nim zetknąć. W porównaniu z tynkiem cienkowarstwowym, konieczne jest tutaj nałożenie dwóch lub trzech warstw, a tym samym mówimy o większej czasochłonności jak również o większej pracochłonności. Można na elewacji zastosować inne rozwiązania, aczkolwiek to właśnie różnego rodzaju tynki są najbardziej opłacalne, łatwe do zakupienia, trwałe i na pewno również można dzięki nim uzyskać bardzo ciekawy efekt estetyczny. Wykonanie tynku na elewacji to oczywiści koszty, aczkolwiek w dłuższej perspektywie także oszczędności.