bielizna sportowa
Zdrowie

Bielizna termoaktywna a termiczna

Pojęcia termoaktywność i termiczność w odniesieniu do bielizny są używane często zmiennie. Sięgają po nią osoby w obliczu zmiennej temperatury, obawy przed chorobą i przeziębieniem, czy zapaleniem stawów. Ogólnie rzecz ujmując, bielizna ta służy podniesieniu komfortu cieplnego zimą, gdy nasze ciała są narażone na odmrożenia i  inne konsekwencje niskich temperatur. Bieliznę termo aktywną i termiczną łączy to, iż oba te rodzaje mają związek z gospodarką cieplną. Różni je natomiast wykorzystywana w nich technologia.

Zalety profesjonalnej bielizny

Bielizna termiczna ma za zadanie podnosić komfort ciepła, natomiast zadaniem bielizny termoaktywnej jest go utrzymanie. Do szycia bielizny termicznej wykorzystywane są grube materiały, których celem jest maksymalna izolacja. Mają zapobiegać przed utratą ciepła i tworzą warstwę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami. Co ważne, nie zapewnia ona wentylacji, czyli skóra nie oddycha. Pot nie wydostaje się na zewnątrz, co w kolei powoduje zwilgotnienie bielizny. Konsekwencją tego zjawiska mogą być otarcia skóry i wychłodzenie. Tego typy bielizna jest przeznaczona dla osób mających problemy z krążeniem, lub których aktywność fizyczna jest raczej niska.

Natomiast bielizna termoaktywna jest uszyta ze specjalnych materiałów, które mają służyć odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz i wentylacji. Charakterystyczne dla niej jest to, że powinna idealnie przylegać do ciała. Jest przeznaczona dla osób preferujących aktywny tryb życia, a szczególnie intensywne treningi na świeżym powietrzu.