Czy w zlewozmywaku można wyciąć otwór na baterię?
Dom

Czy w zlewozmywaku można wyciąć otwór na baterię?

Wybrałeś idealny zlewozmywak i chcesz, żeby bateria była zamontowana na jego powierzchni, ale brakuje fabrycznie wybitego otworu? Spokojnie – możesz wykonać go samodzielnie. Zapewniamy, że nie jest to wcale takie trudne, jak może się wydawać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich narzędzi będziesz potrzebować i co dokładnie musisz zrobić, aby w prosty i szybki sposób wywiercić pożądany otwór.

Czy w każdym zlewie można wyciąć otwór na baterię?

Najbardziej popularne są zlewy granitowe oraz ze stali szlachetnej. Na rynku spotkać jednak można także modele ceramiczne, szklane i z tworzyw sztucznych. To, na jakie zlewozmywaki się zdecydujesz, zależy od różnych czynników, w tym od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli zastanawiasz się, czy niezależnie od tego, z jakiego materiału zlew kupisz, będziesz mógł wykonać w nim otwór na baterię, rozwiejemy Twoje wątpliwości – w każdym zlewozmywaku można to zrobić. Przy niektórych materiałach trzeba po prostu zachować szczególną ostrożność (na przykład przy szkle) i obchodzić się z nimi nieco delikatniej.

Jak wyciąć otwór na baterię?

Wykonanie otworu na baterię w zlewozmywaku możesz zlecić fachowcowi, firmie, która zajmuje się sprzedażą i montażem zlewów lub zrobić go samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na trzecią opcję, będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Oto Twój niezbędnik:

  • wiertarka i dwa wiertła – o średnicy 2-3 mm oraz 10 mm;

  • wykrojnik o średnicy 35 mm;

  • pilnik ślusarski okrągły lub półokrągły;

  • drewniany klocek;

  • młotek i punktak;

  • flamaster;

  • rękawice i okulary ochronne.

Najczęściej montowaną baterią jest model o średnicy 35 mm. Przed przystąpieniem do wykonania otworu, należy ją jednak przyłożyć do zlewu i wybrać optymalne miejsce. W zlewozmywakach jednokomorowych jest to zwykle prawa lub lewa strona, a w przypadku zlewów o dwóch komorach, przestrzeń pomiędzy nimi. Polecamy zlewozmywaki Miló. Należy pamiętać, że baterię trzeba zamontować na równej i gładkiej powierzchni, aby zapewnić jej szczelność. Nie może być to więc na żadnym wytłoczeniu lub zagięciu blachy.

Instrukcja krok po kroku

Zanim zaczniesz – pamiętaj o założeniu rękawic i okularów ochronnych. Na początek za pomocą flamastra wyznacz punkt, który będzie osią otworu. Następnie od spodu zlewozmywaka podłóż drewniany klocek o wysokości równej głębokości komory, który zapewni stabilność zlewozmywaka i ułatwi dalszą pracę. Teraz z wykorzystaniem punktaka i młotka możesz zapunktować powierzchnię pod otwór, po czym przystąpić do wiercenia. Zacznij od wiertła o mniejszej średnicy, by w dalszej kolejności powiększyć otwór wiertłem dziesięciomilimetrowym. Przez tak powstały otwór od dołu wprowadź tak zwaną śrubę prowadzącą z górną częścią wykrojnika. Dolną część wykrojnika załóż od spodu na śrubę. Potem na śrubę załóż nakrętkę i dokręcając ją powoli, wytnij w zlewie właściwy otwór. Aby się nie skaleczyć w trakcie montażu baterii, na koniec wyrównaj i stęp pilnikiem krawędzie powstałego otworu.

Bateria ścienna – alternatywne rozwiązanie

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz decydować się na baterię montowaną na powierzchni zlewu, zawsze możesz postawić na model przeznaczony do instalacji w ścianie. Przy tego typu rozwiązaniu zaoszczędzisz czas związany wykonywaniem otworu, jednak musisz zadbać o precyzyjny montaż baterii ściennej jeszcze na etapie budowy lub remontu przed ostatecznym wykończeniem kuchni. Nie jest to szczególnie popularna opcja, jednak wciąż możliwa oraz równie estetyczna i funkcjonalna.

Skoro już wiesz, że w każdym zlewie można wykonać otwór na baterię, możesz wybrać dowolny model, nawet jeśli fabrycznie nie został w niego wyposażony i samodzielnie wywiercić otwór. Nie jest to zadanie bardzo trudne, jednak podczas pracy należy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o własnym bezpieczeństwie, które zapewnią między innymi okulary i rękawice ochronne oraz staranność i precyzja działania.