Rośliny na balkonie - jak pielęgnować je latem?
Dom

Rośliny na balkonie – jak pielęgnować je latem?

Lato to niezbyt korzystny czas dla wielu roślin, dlatego warto odpowiednio o nie zadbać. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem balkonu pełnym różnorodnych kwiatów w okresie upałów musisz pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach: podlewanie, nawożenie i czyszczenie. Każda z tych czynności musi być starannie wykonana, by móc cieszyć się pięknymi roślinami w ciągu całego roku.

Podlewanie

Najprostszą czynnością w pielęgnacji roślin na balkonie jest ich podlewanie i nawadnianie za pomocą pałeczek szamponowych. Należy je zastosować w taki sposób, by utrzymać stałą wilgotność podłoża. W trakcie upalnych dni rośliny można podlać nawet dwa razy – rano i wieczorem, gdy nie ma intensywnego nasłonecznienia. Dużego nawodnienia szczególnie potrzebują surfinie i pelargonie. Do podlewania kwiatów użyj odstanej woda, ponieważ zimna i nalana bezpośrednio z kranu może wywołać szybkie zniszczenie roślin. Balkonowa zieleń nie powinna być podlewana w ciągu dnia, ponieważ w gorące dni woda szybko wyparuje. Unikaj również zamoczenia liści, ponieważ przy intensywnym słońcu mogą one się szybko spalić i zniszczyć.

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże Ci w codziennej pielęgnacji roślin są skrzynki wyposażone w zbiornik magazynujący wodę. Za pomocą mat podsiąkowych pojemnik dostarczy wodę do korzeni roślin i odpowiednio zadba o ich nawadnianie. Jeżeli wyjeżdżasz na urlop i nie możesz liczyć na pomoc sąsiadów, warto wziąć pod uwagę zamocowanie automatycznego systemu podlewania roślin. Jest to droższa opcja, jednak jej instalacja pozwala na pozostawienie roślin bez opieki nawet na kilka tygodni.

Nawożenie

Balkonowe rośliny w letnim okresie potrzebują szczególnego nawożenia. Taka pielęgnacja powinna być stosowana raz w tygodniu w przypadku takich kwiatów, jak pelargonie, fuksje czy petunie. Najlepiej sprawdzi się do tego nawóz w płynie, który jest prosty do aplikacji. Rośliny posadzone na balkonach zazwyczaj mają niewielką ilość podłoża, przez co trzeba ostrożnie dawkować nawozy, aby nie doszło do nadmiernego zasolenia ziemi.

Nawozy do roślin doniczkowych możesz dostać w postaci płynnej lub stałej. Ich stosowanie trzeba połączyć z regularnym podlewaniem, ponieważ nawozu nie można stosować na przesuszone podłoże. W przypadku roślin balkonowych możesz wykorzystać pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe. Są to artykuły zawierające substancje zwalczające choroby i szkodniki. Dobrą jakością cechują się nawozy humusowe, zwłaszcza te bez dodatku chemii.

Czyszczenie

Podczas czyszczenia balkonowej zieleni należy usunąć przekwitające kwiatostany. Taka czynność przedłuży okres kwitnienia roślin. Opadłe liście należy usuwać z powierzchni ziemi, aby zapobiec poparzeniu roślin przez szarą pleśń. W okresie letnim najczęstszym problemem mogą okazać się przędziorki, które lubią suche powietrze oraz mszyce. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ekologiczne preparaty na bazie oleju rzepakowego czy szarego mydła.

Jeżeli wyjeżdżasz na cały okres wakacyjny postaraj się zapewnić swoim roślinom jak najwięcej cienia, aby po powrocie w dalszym ciągu cieszyć się ich pięknym wyglądem. Podczas gorących dni najmniej pielęgnacji będą wymagać sukulenty przystosowane do ekstremalnym warunków. Podobnie jest w przypadku begonii bulwiastej, pelargonii rabatowej czy macierzanki, które sprawdzą się jako całoroczna dekoracja balkonu. Sprawdź, jakie jeszcze są sposoby idealnej aranżacji balkonu na lato. Wpis powstał we współpracy ze sklepem aleno.pl.