Czy opakowania kartonowe są ekologiczne?
Ekologia

Pudełka tekturowe i kartonowe – czy są eko?

Dbałość o naturalne środowisko stało się jedną z kluczowych kwestii, które muszą być wdrażane w codzienność. Jednym z aspektów owej dbałości jest na pewno wykorzystywanie różnego rodzaju materiałów. Ilość plastiku, który jest wyrzucany, jest zatrważająca. Dlatego też stawia się na inne materiały pochodzące z procesu recyklingu. Między innymi do takiego rodzaju materiałów należy zaliczyć kartony oraz tekturę. Są one powszechnie wykorzystywane w bardzo wielu branżach w formie opakowań.

Dlaczego tektura jest eko?

Należy zadać pytanie o to, dlaczego tektura jest uważana za materiał eko? Powodem ku temu jest fakt, iż pudełka kartonowe, pudełka tekturowe są wykonywane w stu procentach z makulatury. Tym samym do ich wytworzenia nie wykorzystuje się ściętych drzew. Ponadto również owe pudełka kartonowe mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Sposób ich wykorzystania zależy oczywiście od każdej osoby, od jej własnej inwencji.

Jeśli takie opakowanie kartonowe nie będzie wykorzystane przez użytkownika w innym celu, może trafić ponownie do procesu recyklingu i zostać ponownie wykorzystany. Należy także zauważyć, że nawet, jeśli takie opakowanie trafi na wysypisko odpadów, to proces jego rozkładu trwa znacznie krócej niż w przypadku innego rodzaju odpadów. Polecanym przez nas producentem ekologicznych opakowań kartonowych jest firma packhelp.es.

Jak powstaje pudełko tekturowe?

Proces powstawania pudełek tekturowych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wykorzystywania zużytych pudełek kartonowych. W skład masy papierniczej wchodzą także inne składniki, do których należy zaliczyć:

  • – makulatura,
  • – szmaty,
  • – masa włóknista.

Masa włóknista to element, który jest wykonany z rozwłóknionego drewna. Aby móc mówić o powstaniu tektury, koniecznym elementem jest sklejenie ze sobą kilku warstw masy papierniczej. Aby móc uzyskać wysoką jakość, wysoką wytrzymałość opakowań kartonowych, używa się w procesie ich produkcji tektury falistej. Dzięki temu mowa jest o bardzo dużej sztywności.

W tym miejscu należy dodać, iż nie każde opakowanie tekturowe można uznać za ekologiczne. Niektórzy producenci owych opakowań w procesie produkcji wykorzystują także różne chemiczne wypełniacze oraz chemiczne substancje. W wyniku ich użycia mamy do czynienia z zanieczyszczeniem środowiska. Dlatego też, jeśli zależy nam na ekologicznych opakowaniach kartonowych, to należy mieć na uwadze określone symbole na nich umieszczone. Tym samym samo powiedzenie, iż pudełka kartonowe są ekologiczne, nie jest całościową prawdą. To pojęcie należy nieco rozwinąć, aby móc tak właśnie powiedzieć.