skalniak
Ekologia

Spokój we własnym ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym dobrze się wypoczywa, a przynajmniej tak powinno być. Aby jednak miało to miejsce, ów ogród powinien być odpowiednio utworzony, powinien w nim panować ład oraz harmonia. Kluczem do sukcesu, do stworzenia ogrodu jako oazy spokoju i ciszy są na pewno rośliny. Dostępność do ich różnorodności we współczesnej rzeczywistości jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na realizację takiego ogrodu. Jednym z elementów, na który stawia wiele osób, który tworzy wiele osób w swoim ogrodzie, jest na pewno skalniak. Oczywiście bardzo istotnym elementem jest to, aby do tego skalniaka dobrać właściwe materiały oraz właściwe rośliny. Mówiąc o roślinach mających się znaleźć w takim skalniaku, należy nie ograniczać się tylko i wyłącznie do pewnej klasyki.

Co umieścić w skalniaku?

W tym względzie należy bowiem również, a przynajmniej warto również umieścić tam jakieś rośliny górskie i egzotyczne. Zanim przystąpimy do tworzenia skalniaka, dobrze jest wszystko dosyć dokładnie zaplanować, dobrze jest wszystko dokładnie rozrysować. Należy zaplanować konkretną ilość konkretnych roślin, jakie będą miały znaleźć się na tym skalniaku. Poza tym także należy dokładnie zaplanować wszystkie elementy dekoracyjne i oczywiście wszystkie kamienie, jakie będą miały być użyte do stworzenia takiego skalniaka. W miejscach, gdzie będą rosły rośliny, można z powodzeniem umieszczać kamienie o nieregularnych, a nawet ostrych kształtach. W miejscach, gdzie natomiast będą prowadzone ścieżki, należy zastosować kamienie o dosyć regularnych kształtach, kamienie okrągłe, gładkie. Jakie kamienie najbardziej będą się nadawać do stworzenia skalniaków?

Na czym zasadzić rośliny?

Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się tam wapienie, granity, łupki czy też piaskowce. Najlepiej skalniaki będą się prezentować wówczas, gdy będą one tworzone w oparciu o naturalne ukształtowanie terenu. Jeśli na naszym terenie mamy jakąś naturalną skarpę, to jak najbardziej warto ją wykorzystać, aby właśnie tam stworzyć swój ogrodowy skalniak. Bardzo ważną zasadą jest to, aby na tymże skalniaku nie tworzyć idealnie równych kompozycji, aby nie był on tworzony w sposób symetryczny. Wprowadzając nieco nieładu, artystycznego nieładu do takiego skalniaka, można uzyskać znacznie bardziej efektowną kompozycję, a taki skalniak będzie miał więcej wspólnego z naturalnym ukształtowaniem i będzie sprawiał właścicielowi znacznie więcej przyjemności.

Bardzo istotne będzie to, aby w skalniaku umieścić odpowiednie rośliny, aby łączyć ze sobą odpowiednie rośliny. Wiedza na temat umiejętności właściwego łączenia poszczególnych gatunków roślin oraz na temat właściwej pielęgnacji zasadzonych na skalniaku roślin będzie niezwykle istotna. Oczywiście warto umieścić na tym skalniaku takie rośliny, które nie będą wymagały bardzo dużej uwagi. Skalniak w ogrodzie powinien być bowiem źródłem naszej przyjemności, a nie miejscem, w którym będziemy pracować od świtu do nocy. Dlatego też należy jego formę bardzo dokładnie rozważyć, aby faktycznie dawał nam on wiele przyjemności i odpoczynku.