Czy opakowania kartonowe są ekologiczne?
Ekologia

Pudełka tekturowe – produkcja i ekologia

Zastępowanie opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań z plastiku tymi tekturowymi jest pewnym trendem, dzięki któremu możemy mówić o znacznie większej dbałości o naturalne środowisko. Opakowania tekturowe mają znacznie szersze zastosowanie w różnych branżach, w bardzo wielu różnych sytuacjach. Można mówić o wysyłce różnego rodzaju przesyłek, o cateringu, o wielu innych miejscach, w których owe rozwiązanie jak najbardziej się sprawdza.

Dlaczego opakowania tekturowe?

Wyższość zastosowania opakowań tekturowych nad innymi między innymi sprowadza się do tego, iż w procesie ich produkcji wykorzystywane są tylko i wyłącznie surowce wtórne. Tym samym nie ma mowy o żadnym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Opakowania tekturowe cechuje biodegradowalność, co również jest istotnym aspektem. Należy mieć na uwadze fakt, iż nawet jeśli te opakowania nie zostaną poddane zjawisku recyklingu, to czas ich rozkładu jest znacznie krótszy w porównaniu do innego rodzaju materiałów.

Drugie życie opakowań tekturowych

Mówiąc o wykorzystywaniu opakowań tekturowych, nie można ograniczać się tylko i wyłącznie do ekologicznego wymiaru procesu ich produkcji. Tutaj można i należy wskazać na taki aspekt, jakim jest możliwość ich ponownego wykorzystania. Opakowanie foliowe zazwyczaj nie nadaje się do ponownego użycia. Tymczasem opakowanie wykonane z tektury jak najbardziej może jeszcze się przydać, o ile oczywiście nie zostanie wcześniej zniszczone. Tym samym mówiąc o opakowaniach wykonanych z tektury, należy podkreślić takie ich cechy jak:

  • – są w pełni zgodne z trendami ekologicznymi,
  • – są możliwe do ponownego wykorzystania,
  • – są trwałe,
  • – są tanie.

Produkcja opakowań z tektury nie wymaga bardzo skomplikowanego sprzętu. My polecamy usługi firmy packhelp.fr. Cały ten proces nie jest czasochłonny i nie generuje bardzo wysokich kosztów, nie wymaga zaangażowania drogiego sprzętu i maszyn. Bardzo istotnym elementem jest na pewno fakt, iż wykorzystywane w procesie produkcji są materiały pochodzące z recyklatu. To bez wątpienia główna ich przewaga nad innymi materiałami. Można wykonać opakowania w dowolnych wymiarach, dowolnej wielkości, a poza tym również mowa jest o możliwości umieszczenia na opakowaniu dowolnego nadruku, dowolnego napisu. Tym samym opakowania z tektury stanowią także świetny nośnik reklamowy.

To pokazuje, że mamy do czynienia z produktami posiadającymi bardzo wiele pozytywów. Niemniej jednak aspekt ekologiczny jak również i stosunkowo niska cena zakupu jest tym elementem, na który uwagę zwraca się najbardziej.