wyposazenie domu
Dom

Prace wykończeniowe w domu

Sama budowa domu może potrwać bardzo krótko. Niezależnie od materiału budowlanego, z którego budynek jest wznoszony, wznoszenie ścian, wznoszenie murów nie powinno trwać zbyt długo. Tak naprawdę spowolnienie postępowania całej budowy może nastąpić dopiero w momencie wykonywania prac wykończeniowych. Oczywiście bardzo istotne jest to, aby zakres owych prac był bardzo dobrze zaplanowany. Istotne będzie wplecenie tych prac w całościowy kosztorys.

Czas i koszty

Zasadniczo bowiem prace wykończeniowe pochłaniają dosyć sporą część budżetu inwestora wliczając w to zarówno koszt samych materiałów jak i koszt robocizny. Co można wliczyć w zakres prac wykończeniowych na budowie domu? Na pewno bardzo istotnymi pracami jest położenie tynków na ścianach. Jeśli dom jest wykonany z drewna, to wewnątrz może nie być tynków, ale jeśli są to płyty drewniane (pażdzierzowe), to zazwyczaj na ścianach kładzione są płyty gipsowo- kartonowe. Na pewno istotnym elementem staje się w tym momencie ułożenie podłóg. Jeśli jest to dom piętrowy, to na pewno do prac wykończeniowych należy zaliczyć wykonanie schodów. Te mogą być schodami betonowymi, żelbetowymi, mogą być to schody metalowe, ale równocześnie też wiele osób decyduje się na wykonanie schodów drewnianych. Same stopnie takich schodów są często wykonywane na specjalne zamówienie. Mówiąc o pracach wykończeniowych w budowanym domu, należy wskazać także na malowanie ścian oraz sufitów. Są to prace, które przez większość inwestorów są wykonywane samodzielnie, aczkolwiek nie w każdym przypadku.

Kolejne elementy prac

Kolejnym z elementów jest zamontowanie elementów oraz urządzeń grzewczych. W tym względzie stawia się obecnie na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania w zakresie metod ogrzewania danego budynku. Najczęściej stawia się na ogrzewanie gazowe, aczkolwiek wiele osób również stosuje ogrzewanie na pellet. Jeśli mowa jest o pracach wykończeniowych to oczywiście musimy tutaj wskazać na elementy wyposażenia kuchni czy też elementy wyposażenia innych pomieszczeń w budynku. Prace wykończeniowe w domu powinny zostać bardzo dokładnie zaplanowane oraz powinny one być ulokowane w kosztorysie. Zasadniczo pochłaniają one dosyć spore koszty, które muszą być ujęte w owym kosztorysie, aby inwestor nie przeliczył się ze swoimi możliwościami finansowymi. W takiej bowiem sytuacji mogłoby zabraknąć środków finansowych na to, aby móc ukończyć budowę domu w zgodzie z własnymi wyobrażeniami. Własny dom wszakże powinien odzwierciedlać własne marzenia i być w pełni funkcjonalnym dla danej osoby.