sufit podwieszany
Dom

Montaż sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany jest elementem stosowanym w wielu domach, mieszkaniach. Cel wykonywania takich sufitów może być zróżnicowany. W ten właśnie sposób można obniżyć dane pomieszczenie, można zakryć nieestetyczny strop lub też można stworzyć bardziej przytulne wnętrze umieszczając w takim suficie stosowne oświetlenie. Jednocześnie też istotnym celem może być także poprawienie ciepłochronności oraz izolacji akustycznej w danym pomieszczeniu.

Jak wykonać sufit podwieszany?

Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga zastosowania określonych reguł, wymaga dosyć dużej dokładności, a tym samym nie zaleca się, aby te prace wykonywać samodzielnie jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej na ten temat wiedzy oraz umiejętności Jeśli mowa jest o sufitach podwieszanych, to istnieje możliwość wykonania jednego z dwóch ich rodzajów. Mamy do wyboru sufity jednorodne z pokryciem z płyt gipsowo- kartonowych lub też sufit kasetonowy. W tym drugim przypadku mowa jest o różnych wariantach, które różnią się między sobą konstrukcją stelaża, różnią się formą oraz materiałem, z którego wykonane są kasetony.

Sufit podwieszany obniża dane pomieszczenie co najmniej o 10 cm, aczkolwiek w pewnych sytuacjach można zastosować rozwiązanie, które pozwoli na obniżenie pomieszczenia o nieco mniejszą wartość. W momencie, w którym zaczynamy prace mające na celu obniżenie pomieszczenia poprzez zastosowanie sufitu podwieszanego, należy przede wszystkim bardzo dokładnie rozplanować dane pomieszczenie.

Jak rozplanować prace?

W tym względzie należy prace rozplanować w taki sposób, aby powstawało jak najmniej odpadów oraz abyśmy mieli do czynienia z jak najmniejszą ilością spoin. Owe spoiny są bowiem elementem, który wymaga dosyć sporej ilości pracy. Ponadto są to miejsca, które w sposób szczególny są narażone na pęknięcia. Aby zapewnić najwyższy i wystarczający stopień bezpieczeństwa oraz trwałości całej konstrukcji, należy również bardzo dokładnie zaplanować zastosowane elementy łączące. Tutaj kategorycznie nie można stosować zwykłych kołków montażowych. Elementy montażowe powinny być dopasowane do rodzaju zastosowanej konstrukcji. Na pewno nie wolno tutaj stosować kołków plastikowych, ponieważ nie zapewnią one wystarczającej stabilności.

Właściwe planowanie

Mówiąc o właściwym planowaniu, należy także wskazać na odpowiednie rozmieszczenie zawiesi. Po dokonaniu rozplanowania poszczególnych elementów, należy przejść do realizacji tej inwestycji. Najpierw należy zamocować profile przyścienne. Kolejnym krokiem jest montaż całego rusztu. Jednocześnie też na tym etapie czymś istotnym jest poprowadzenie niezbędnej izolacji elektrycznej. Po wykonaniu tego etapu można przejść do etapu pokrywania wykonanego rusztu płytami gipsowo- kartonowymi. W wersji z kasetonami na tym etapie są one zakładane na ruszt. Następnie dokonywane jest wykończenie spoin oraz założenie punktów świetlnych. Bardzo ważne jest to, aby sufity podwieszane były wykonane z odpowiedniej jakości materiałów oraz z bardzo dużą dokładnością. Wszelkie błędy mogą bowiem spowodować brak funkcjonalności jak również brak bezpieczeństwa.