haluksy
Zdrowie

Haluksy – bolesny problem

Haluksy, czyli inaczej mówiąc koślawe paluchy, to zjawisko, które obecnie dotyka bardzo wielu osób. Jest to jedno z tych zjawisk chorobowych, które zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Dotyka ono największego palca w stopie, ale ma wpływ na deformację całej stopy. Haluksy to zjawisko związane zarówno z estetyką, ale przede wszystkim jest ono związane z bólem oraz bardzo dużym dyskomfortem, nie wspominając już o pewnych problemach w zakresie możliwości doboru obuwia dla siebie.

Leczenie w początkowym etapie

Choroba ta powinna być leczona już na początkowym jej etapie. Jest to dobry sposób na to, aby nie być zmuszonym w pewnym momencie do poddania się operacji chirurgicznej. Taka operacja jest związana z dosyć długim okresem rehabilitacji, uniemożliwia przez długi czas chodzenie. Haluksy to jednostka chorobowa związana ze zwyrodnieniem kości w stopie. Największy palec ulega przekrzywieniu zachodząc na sąsiadujące z nim palce. Jednocześnie też kość danej osoby napiera z drugiej strony na skórę. W tym miejscu pojawia się swoiste wybrzuszenie, które jest bolesne i zaczerwienione.

Bolesna dolegliwość

Bolesność, odciski oraz obrzęk pojawiają się wraz z rozwojem tej choroby i z czasem coraz bardziej uniemożliwiają normalne funkcjonowanie danej osoby. Skąd bierze się zjawisko haluksów i jakie mogą być przyczyny jego pojawienia się? Tutaj w głównej mierze należy wskazać na wiek danej osoby, na nadwagę, na pewne skłonności natury genetycznej, deformacje wrodzone, różnego rodzaju urazy, które wynikały z aktywności fizycznej, płaskostopie jak również siedzący tryb pracy i codziennego życia. Na pojawienie się haluksów nie ma bezpośredniego wpływu noszone obuwie, aczkolwiek może ono mieć bardzo duże znaczenie w kontekście szybszego rozwoju owej choroby. Na pewno jednak to płeć determinuje ową chorobę, ponieważ w głównej mierze dotyka ona kobiety Ma to związek z faktem, iż to kobiety posiadają słabszą budowę mięśni i więzadeł. Poza tym kobiety często zakładają na stopy obuwie ze zwężonym czubkiem oraz na wysokich obcasach.

Leczenie haluksów

Mówiąc o leczeniu haluksów, najpierw należy wskazać na pewne metody zachowawcze. W wielu przypadkach okazują się one być wystarczająco skuteczne, aby zniwelować lub całkiem wyleczyć owo zjawisko. Do takich metod na pewno należy zaliczyć stosowanie specjalistycznych aparatów ortopedycznych, na pewno również należy wskazać na stosowanie specjalnych osłon na haluksy, pelotów, wkładek do butów, plastrów na haluksy, separatorów na palce, szyn oraz ortez korekcyjnych. Jeśli owe metody zachowawcze nie okażą się wystarczająco skuteczne, pozostanie ostatnia z możliwości, czyli przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu usunięcia haluksów. Decyzję o skierowaniu na taki zabieg musi jednak podjąć stosowny lekarz ortopeda po zapoznaniu się z całością dokumentacji choroby oraz w sytuacji, w której wszelkiego rodzaju zastosowane metody zachowawcze nie przyniosły zamierzonego skutku. Operacja chirurgiczna jednakże jest w tym przypadku pewną ostatecznością i na pewno zarówno ona jak i okres rehabilitacji nie są niczym przyjemnym.