koszty budowy domu
Budownictwo

Koszty budowy domu

Budowa domu w dużej mierze opiera się o środki z tytułu kredytu hipotecznego. Rzadko się zdarza, że inwestor nie zaciąga kredytu i finansuje budowę domu z własnych oszczędności lub środków bieżących. Z roku na rok mówimy o coraz wyższych kosztach związanych z budową domu. Z czego to wynika?

Z czego wynikają rosnące koszty?

Przede wszystkim chodzi o rosnące koszty materiałów jak również i rosnące koszty związane z wynajęciem fachowców. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko porównanie dwóch ostatnich lat, roku 2018 oraz 2019 to mamy do czynienia ze średnim wzrostem kosztów budowy domu o około 8,3 do 9,3 %. Jest to bardzo duży przeskok pomiędzy tymi latami i tym samym powoduje to, że wiele osób bardziej się zastanawia zanim zdecyduje się podjąć budowy domu. Na koszty budowy domu składa się nie tylko koszt samych materiałów oraz robocizny. Tutaj musimy również mówić o kosztach związanych z firmą geodezyjną, związanych z projektem oraz wszelkiego rodzaju innych kosztach urzędowych. Zanim przystąpimy do budowy domu, zanim podejmiemy decyzję o staraniu się o kredyt hipoteczny, musimy dokładnie przemyśleć naszą inwestycję, musimy bardzo dokładnie zaplanować wszelkie koszty, które będziemy musieli ponieść.

Jeśli owe koszty nas przerosną, jeśli nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, to może okazać się, że zabraknie nam na wykończenie pewnych elementów w naszym domu. Z roku na rok koszty budowy domu w naszym kraju są coraz wyższe. Nie oznacza to jednak, że nie warto do tego zagadnienia spróbować podejść.