Wydawać by się mogło, że wykańczanie wnętrz jest elementem, nad którym będziemy się głowić dopiero po wybudowaniu domu. Jednakże W rzeczywistości warto jest zaplanować wiele elementów jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Ma to swoje uzasadnienie w tym, iż dzięki temu można po prostu poszczególne elementy ukształtować w sposób, który umożliwi potem aranżację wnętrz zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Aranżacja wnętrz to nie tylko określone style, kolorystyka, ale równocześnie też kwestie techniczne. Jakie elementy zatem należy brać pod uwagę już na etapie budowania domu, aby wykończenie wnętrz było łatwiejsze? Na pewno elementem bardzo istotnym staje się wysokość poszczególnych pomieszczeń. Minimum, które musi być zachowane to 250 cm.
Duży czy mały dom?
Jeśli chcemy mieć duży komfort, to warto zastosować pomieszczenia o wysokości 270 cm. Jednakże jeśli na tym etapie będziemy planować wykonanie sufitów podwieszanych, jeśli będziemy chcieli wykonać wentylację z rekuperatorem lub klimatyzację, to warto jest wybudować pomieszczenia o większym pułapie stropu. Powinien on wynosić co najmniej 290 cm.
Rozmieszczenie pomieszczeń
Kolejnym z ważnych elementów jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. W tym względzie wiele osób właśnie wskazuje na to, iż na tym etapie popełniło błędy, które jednak są bardzo trudne lub po prostu niemożliwe do odwrócenia, do naprawienia. Warto na etapie budowy domu zastanowić się nad przebiegiem komunikacyjnych ciągów, gdyż dzięki temu będzie można mówić o większym komforcie przebywania i przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Warto podkreślić, że w niektórych sytuacjach przesunięcie ścianek o kilka centymetrów może zupełnie odmienić funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń Dlatego ten aspekt w sposób szczególny powinien być brany pod uwagę już na etapie budowy domu. Już w tym momencie należy gruntownie zaplanować wszelkie kwestie aranżacyjne. To oczywiście nie wszystkie elementy, nad którym należy bardzo mocno się zastanowić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Należy tutaj wskazać również na wysokość ściany kolankowej jeśli planujemy dom z poddaszem użytkowym, na rozmieszczenie instalacji wodno- kanalizacyjnej, na wielkość oraz kształt zamontowanych okien, na wysokość parapetów w pomieszczeniu kuchennym, rozplanowanie pomieszczenia kuchennego jak i łazienki, na aspekt rodzaju ogrzewania jak również na to, jaki rodzaj podłóg chcemy umieścić w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki bardzo dokładnym przemyśleniom na temat każdego z tych elementów jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, przed wykonaniem projektu architektonicznego, możemy mówić o mniejszej ilości elementów, z których później nie będziemy zadowoleni. Być może nawet takich elementów powodujących rozczarowanie nie będzie w ogóle. Istotne w tym miejscu jest to, aby nie spieszyć się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji. Wszakże dom jest inwestycją, którą należy planować bardzo powoli, która zasadniczo jest czymś na całe życie, do końca życia, z czym wiążą się naprawdę wysokie koszty.