czyste powietrze w domu
Ekologia

Jak pozytywnie wpłynąć na nastrój?

Większość osób decydujących się na budową kominka we własnym domu, robi to z uwagi na specyficzny klimat uzyskiwany dzięki temu elementowi. Jeśli będzie to kominek z płaszczem wodnym, to wówczas istnieje także możliwość ogrzewania wszystkich pomieszczeń w całym domu. Aby móc zbudować kominek, aby mógł on być bezpieczny i aby mógł spełniać swoją rolę, to należy mieć wiedzę na jego temat, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Aby w ogóle myśleć u wybudowaniu kominka, należy dysponować odpowiednim ku temu miejscem. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę sam kanał kominowy, który będzie odprowadzał spaliny znad komory paleniskowej. Ów kanał powinien być wykonany z odpowiedniego materiału jak również powinien mieć on odpowiedni przekrój. Wysokość owego kanału powinna wynieść co najmniej 8 metrów. Jego przekrój natomiast powinien wynieść minimum 21 na 21 cm. Wysokość przewodu kominowego jest mierzona od wlotu spalin aż do miejsca ich ujścia.

Spaliny a wnętrze mieszkania

Bardzo ważnym elementem wpływającym na kwestię możliwości wydostawania się spalin do wnętrza pomieszczenia jest zachowanie pewnych proporcji, wymiarów komory paleniskowej, komory dymowej oraz otworu, który popularnie zwany jest gardzielą. Jednym z kluczowych elementów, od których zaczynamy budowę kominka jest wymiar komory paleniskowej. Ten wymiar powinien ściśle być dobrany do wielkości pomieszczenia, w którym kominek jest umieszczony. Należy mieć na uwadze to, aby szerokość komory paleniska była nie mniejsza niż 70 cm. Powierzchnia jej otworu powinna równać się około 1/50 części powierzchni całego mieszkania. Głębokość owego otworu powinna natomiast wynosić połowę szerokości, aczkolwiek nie powinna być ona mniejsza niż 40 cm. Warto również tutaj podkreślić to, że tylna ściana komory paleniskowej powinna być nachylona względem otworu pod kątem 80 stopni.

Jak zadbać o czyste powietrze

Bezpośrednio nad komorą paleniskową powinno zostać wybudowane przesklepienie z gardzielą. Połączy ono komorę paleniskową z komorą dymową jak również z kanałem dymowym. Wielkość owej gardzieli jest bezpośrednio uzależniona od wielkości komory paleniskowej. Nie może być ona mniejsza niż 1/10 powierzchni komory paleniskowej, aczkolwiek zaleca się, aby była to szczelina o wymiarze 12 cm przez całą swoją długość. Odpowiednio wykonana komora dymowa kominka jest jednym z kluczowych elementów dla prawidłowo działającego kominka, dla bezpieczeństwa jego użytkowania. Budowa kominka jest tym elementem, na który obecnie decyduje się coraz większa grupa osób. W niektórych przypadkach jednakże popełniane są kluczowe błędy, których skutkiem może być bezpośrednie zagrożenie pożarem, może być przedostawanie się dymu do wewnątrz pomieszczenia. Na etapie planowania wybudowania kominka należy zatem zadbać o bardzo wiele kwestii. Warto, aby budową kominka zajęła się osoba, która w tejże materii ma odpowiednie doświadczenie. Z jednej strony chodzi o wspomniane wyżej bezpieczeństwo, aczkolwiek jednocześnie też nie możemy tutaj zapominać o komforcie użytkowania kominka na co dzień.