wykończenie domu
Dom

Kolejność prac wykończeniowych

Budowa domu musi przebiegać wedle konkretnych zasad. Sztuka budowania domu pozwala na wykorzystanie różnych technologii, ale de facto do pewnych zasad należy się zastosować. W tym miejscu chcemy w sposób szczególny wskazać na prace wykończeniowe, a konkretnie na właściwą kolejność ich wykonywania. Ma to istotne znaczenie, ponieważ dzięki zachowaniu owej właściwej kolejności możemy mówić o tym, iż nasz wymarzony dom będzie spełniał swoją funkcję i rzeczywiście będzie tym domem wymarzonym. Jaka zatem powinna być prawidłowa kolejność wykonywania prac wykończeniowych?

Na początek – instalacje

Na pierwszy ogień idzie wykonanie wszelkiego rodzaju instalacji. Mowa jest mianowicie o wykonaniu instalacji grzewczej, o wykonaniu instalacji wodnej, elektrycznej oraz wszelkiego rodzaju innych niezbędnych w każdym budynku. Kolejnym z elementów jest wykonanie podłóg, tynków, jest wykonanie wylewek betonowych. Z tego właśnie elementu wynika to, że należy wcześniej skupić się na wykonaniu owych instalacji. We względzie wykonywania tynków należy podkreślić to, że w pierwszej kolejności należy wykonać owe tynki na sufitach, w dopiero potem możemy przejść do wykonywania tynków na ścianach. Co dalej? W dalszej kolejności należy postawić na wykonywanie zabudowy lekkiej oraz na wykonania szpachlowania.

Lekka zabudowa

Mówiąc o wykonywaniu zabudowy lekkiej, między innymi można wskazać na sufity podwieszane jako jeden z często pojawiających się elementów. Szpachlowanie to także bardzo ważny element całej układanki, jaką jest właśnie wykonywanie prac wykończeniowych. W dalszej kolejności należy przejść do etapu, który przez wiele osób jest nawet dosyć lubiany. Chodzi mianowicie o gruntowanie ścian i sufitów, chodzi o malowanie oraz o wykonywanie prac glazurniczych. Gruntowanie jest bardzo istotnym etapem, ponieważ w ten sposób możemy zapobiec odparzeniom oraz w ten sposób wzmocnimy podłoże.

Kolejność prac

Zachowanie prawidłowej kolejności prac wykończeniowych jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób można uniknąć różnych błędów, a tym samym możemy sprawić, że w naszym własnym domu będzie się nam mieszkać wygodnie i nie będziemy mieli do czynienia z różnymi niedociągnięciami. Oczywiście znajomość kolejności wykonywania prac wykończeniowych nie jest jeszcze tym elementem, który spowoduje, że owe prace będą wykonane w prawidłowy sposób.

W tym względzie na pewno bardzo ważne jest to, aby do poszczególnych prac zatrudnić odpowiednich fachowców, aby nie zdawać się tylko i wyłącznie na siebie jeśli nie posiadamy stosownej wiedzy oraz doświadczenia w tymże względzie. Prace wykończeniowe w głównej mierze wpływają na ostateczny kształt i wygląd naszego mieszkania i dlatego też nie należy tutaj podejmować pochopnych i nieprzemyślanych decyzji, które mogłyby skutkować powstaniem różnego rodzaju błędów. Niektóre z tych błędów mogą nie być możliwe do naprawienia. Oczywiście wcześniejsze prace budowlane również powinny być wykonywane ze szczególną starannością. Wszakże również i ten etap wpływa na finalny efekt całego naszego nowego domu.