dofinansowanie domu
Ekologia

Dofinansowania do budowy domu bądź jego remontu

Budowa domu czy nawet jego remont wymaga bez wątpienia sporych nakładów finansowych. Często towarzyszą mu wieloletnie kredyty czy pożyczki, których oprocentowanie spędza sen z powiek niejednego inwestora. Bardzo trudno jest zabrać się za to przy zarobkach proponowanych przez rząd, no chyba że zdecydujemy się na kilkuletnią pracę zagranicą kosztem życia rodzinnego. Okazuje się jednak, że możemy liczyć pod tym względem na pomoc państwa.

Ekologiczne budownictwo

Powstaje coraz więcej nowych, innowacyjnych programów promujących ekologiczne budownictwo i życie w zgodzie z przyrodą. Dzięki nim możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany starego pieca na gazowy czy na taki, którego działanie opiera się na ekologicznych materiałach. Można też starać się o pieniądze na zamontowanie solarów słonecznych, dzięki którym woda jest podgrzewana poprzez energię uzyskiwaną z promieni słońca. Na podobnej zasadzie działa fotowoltaika, dzięki której możemy zafundować sobie darmowy prąd. Jest to fajne rozwiązanie, na którym na pewno nie stracimy, a nawet możemy zyskać, gdyż nadmiar wytworzonej energii odkupi od nas najbliższa elektrownia.

Jak starać się o dofinansowanie?

Dofinansowania z ekologicznych projektów są też ciekawym rozwiązaniem przy budowie nowych domów jednorodzinnych. Składając odpowiednie dokumenty możemy uzyskać dodatkowe pieniądze na zakup okien i drzwi, które i tak przecież musimy kupić i zamontować. Projekty te zwykle przewidują również odpowiednie ocieplenie całego budynku, łącznie ze stropem czy fundamentami. Sceptycy powiedzą, że wymaga to wielu dokumentów i biegania po urzędach. Jednak z praktycznego punktu widzenia można przyjąć, że osoby które rozpoczęły budowę mają już ogromne doświadczenie w tego typu sprawach.

Kto się budował ten wie, że żadne inne przedsięwzięcie nie wymaga tak wielu podpisów i kompletowania dokumentów. Ułatwieniem jest to, że wszystkie niezbędne informacje znajdują się w Internecie, dzięki czemu mamy szansę pójść do odpowiedniego urzędu świetnie przygotowani. Wymaga to odrobiny zainteresowania, a dzięki temu możemy szybciej się wprowadzić do naszego wymarzonego, własnego domu.