Zrób to sam - jak powiększyć powierzchnię małego mieszkania?
Dom

Zrób to sam – jak powiększyć powierzchnię małego mieszkania?

Małe mieszkanie nie zawsze można zamienić na większe. Można natomiast sprawić, że jego przestrzeń zmieni się optycznie.

Większe nie zawsze znaczy lepsze. Jeśli myślimy o zakupie większego metrażu, a naszym głównym motywem jest polepszenie własnego komfortu i uniknięcie ciasnoty w czterech kątach, możemy pomyśleć o swoim problemie w nieco inny sposób. Koszty zakupu nowego mieszkania są zdecydowanie większe niż wprowadzenie kilku prostych zmian w obecnym. Dobrym rozwiązaniem jest znane powszechnie hasło „Zrób to sam”. Pamiętając o kilku prostych zasadach sprawimy, że dotychczasowe lokum zmieni się nie do poznania, a my poczujemy się lepiej.

Zadbaj o kolorystykę

Odpowiednie kolory w małym mieszkaniu to jedna z najważniejszych zasad. Właściwie dobrane sprawiają, że czujemy się dobrze. Warto wiedzieć o tym, że ciemne kolory w małych pomieszczeniach tworzą przytłaczające wrażenie. Z kolei jasne sprawiają, że do środka wpada więcej światła. Co za tym idzie mieszkanie zwiększa optycznie swoją powierzchnię. Dzięki zmianie barw na jaśniejsze poprawia się również nasze samopoczucie. Zakładając, że posiadamy tylko jeden pokój służący do pracy i odpoczynku najlepszym kolorem będzie klasyczny biały, który z jednej strony powiększa przestrzeń, a z drugiej koi zmysły. Dlatego mając białe ściany osoby z natury spokojne będą czuły się odprężone, a osoby energiczne uspokoją natłok myśli i skupią się na najważniejszych rzeczach. Przy większym mieszkaniu dobrze zastosowany sprawdza się również kolor czerwony i żółty. Warto również dobrać odpowiednie zasłony. Najlepiej sprawdzą się jasne odcienie kremowe, pastelowe i błękitne.

Umieść w mieszkaniu lustra

Nie tylko kolorystyczne iluzje dają znakomity efekt powiększenia przestrzeni. Te związane z lustrami również. Niepozorny kawałek szła, odbijający jakiś fragment pomieszczenia może zdziałać prawdziwe cuda, a przy tym być ładną ozdobą w naszym domu. Zrób to sam – nic prostszego. Pamiętać jednak należy, że co za dużo to nie zdrowo. Przed umieszczeniem lustra w naszym mieszkaniu musimy pamiętać, aby wybrać konkretny punkt, który ma się odbijać w szkle. Jego złe umiejscowienie zepsuje cały efekt wizualny. Różne rodzaje luster są odpowiednie w zależności od tego gdzie chcemy je umieścić. Dużo zależy też od ilości dostępnego miejsca. Jeśli mamy gołe ściany, śmiało możemy umieścić na nich nawet tafle sięgające od podłogi do sufitu. Jeśli z kolei przestrzenie ograniczone są np. pólkami, warto wypełnić wolną przestrzeń pomiędzy nimi.

Pomyśl o ustawieniu i kolorystyce mebli

Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić jest ustawienie zbyt dużej ilości mebli w małym pomieszczeniu. Przestrzeń, którą zajmujemy powinna sprawiać, że będziemy czuć się komfortowo. Kupując meble warto też pamiętać o tym, że im bardziej kontrastują one z kolorem ścian, tym mniejsze wydają się ich gabaryty.

Meble nie mogą np. sprawiać, że swobodne wyjście z pokoju będzie utrudnione. Jeżeli mamy mały pokój warto rozważyć dwa wyjścia. Z jednej strony możemy kupić jeden duży mebel, przykładowo szafę, w której będziemy trzymać wszystkie rzeczy. Warto pamiętać, że w takim przypadku szafa (która pełni rolę największego mebla), musi stać prostopadle do najdłuższej ściany w pomieszczeniu. Najlepiej tuż przy samej ścianie. Drugą opcją jest kupienie mebli, które pełnią kilka funkcji jednocześnie np. szafy i komody. W ten sposób oszczędzamy cenne miejsce w naszym mieszkaniu.

Nie ma na co czekać! Kilka prostych zmian, które można wykonać samodzielnie sprawi, że wasze mieszkania na pewno zyskają nowy blask.