Jakakolwiek by to nie była fobia, na pewno znacząco może ona utrudniać codzienne funkcjonowanie, może uniemożliwić pewne działania. Może być ona uciążliwa zarówno dla osoby, której bezpośrednio dotyczy jak również i osób jej najbliższych. W tym miejscu nieco bliżej chcemy przyjrzeć się klaustrofobii, czyli mowa jest o lękiem przed zamkniętymi pomieszczeniami. Klaustrofobia może dotyczyć nie tylko sytuacji zamknięcia w małym pomieszczeniu, ale równocześnie można wskazać na podróżowanie małym samochodem oraz przebywania w tłumie.
Objawy klaustrofobii
Klaustrofobia może pojawić się w każdym wieku, a tym samym nikt tak naprawdę nie jest na nią w pełni odporny. Kalustrofobia może mieć bardzo zróżnicowany przebieg i może cechować się występowaniem bardzo różnych objawów. Można mówić o nadmiernej potliwości, o uderzeniach gorąca, przyspieszonych czynnościach serca, o drżeniu rąk, przyspieszonym oddychaniu, uczuciu duszności, bólu w brzuchu, bólu w klatce piersiowej, nudnościach czy też zawrotach głowy. W niektórych sytuacjach możemy mieć także do czynienia z atakami paniki. Przyczyna klaustrofobii może być bardzo zróżnicowana. W niektórych przypadkach mowa jest o uwarunkowaniach genetycznych.
Jak pokonać lęk?
W niektórych sytuacjach możliwość wystąpienia klaustrofobii jest zwiększona jeśli przykładowo rodzice są taką fobią dotknięci. Jak stwierdzić klaustrofobię? W tym względzie bardzo ważnym elementem jest wykluczenie innych chorób psychicznych. Aby móc mówić o klaustrofobii, należy najpierw przeprowadzić bardzo szeroki wywiad, po którym możliwe będzie postawienie określonej diagnozy. W jaki sposób można leczyć klaustrofobię? Najbardziej skuteczną metodą jest psychoterapia. Można także zastosować terapię poznawczo- behawioralną. Można także zastosować terapię eskpozycyjną, która polega na kontrolowanym wystawieniu pacjenta na lęk, który mu doskwiera. W sytuacji wystąpienia ataku klaustrofobicznego należy głęboko oddychać, należy skupić się na określonym przedmiocie oraz skupić myśli na czymś naprawdę przyjemnym.