klaustrofobia
Zdrowie

Klaustrofobia

Jakakolwiek by to nie była fobia, na pewno znacząco może ona utrudniać codzienne funkcjonowanie, może uniemożliwić pewne działania. Może być ona uciążliwa zarówno dla osoby, której bezpośrednio dotyczy jak również i osób jej najbliższych. W tym miejscu nieco bliżej chcemy przyjrzeć się klaustrofobii, czyli mowa jest o lękiem przed zamkniętymi pomieszczeniami. Klaustrofobia może dotyczyć nie tylko sytuacji zamknięcia w małym pomieszczeniu, ale równocześnie można wskazać na podróżowanie małym samochodem oraz przebywania w tłumie.

Objawy klaustrofobii

Klaustrofobia może pojawić się w każdym wieku, a tym samym nikt tak naprawdę nie jest na nią w pełni odporny. Kalustrofobia może mieć bardzo zróżnicowany przebieg i może cechować się występowaniem bardzo różnych objawów. Można mówić o nadmiernej potliwości, o uderzeniach gorąca, przyspieszonych czynnościach serca, o drżeniu rąk, przyspieszonym oddychaniu, uczuciu duszności, bólu w brzuchu, bólu w klatce piersiowej, nudnościach czy też zawrotach głowy. W niektórych sytuacjach możemy mieć także do czynienia z atakami paniki. Przyczyna klaustrofobii może być bardzo zróżnicowana. W niektórych przypadkach mowa jest o uwarunkowaniach genetycznych.

Jak pokonać lęk?

W niektórych sytuacjach możliwość wystąpienia klaustrofobii jest zwiększona jeśli przykładowo rodzice są taką fobią dotknięci. Jak stwierdzić klaustrofobię? W tym względzie bardzo ważnym elementem jest wykluczenie innych chorób psychicznych. Aby móc mówić o klaustrofobii, należy najpierw przeprowadzić bardzo szeroki wywiad, po którym możliwe będzie postawienie określonej diagnozy. W jaki sposób można leczyć klaustrofobię? Najbardziej skuteczną metodą jest psychoterapia. Można także zastosować terapię poznawczo- behawioralną. Można także zastosować terapię eskpozycyjną, która polega na kontrolowanym wystawieniu pacjenta na lęk, który mu doskwiera. W sytuacji wystąpienia ataku klaustrofobicznego należy głęboko oddychać, należy skupić się na określonym przedmiocie oraz skupić myśli na czymś naprawdę przyjemnym.