pilates
Zdrowie

Sprzęt do pilates – co wybrać?

Nie bez powodu zajęcia pilates zyskują obecnie bardzo na popularności. Dzięki tym zajęciom można bowiem zrealizować bardzo wiele różnych celów treningowych. Do tych najważniejszych można zaliczyć na pewno uzyskanie lepszej sylwetki ciała, wzmocnienie różnych partii mięśniowych, uzyskanie większej harmonii ciała, relaks. Ćwiczenia pilates są bardzo proste, co powoduje, że z powodzeniem mogą do nich przystąpić osoby początkujące, nie posiadające żadnego doświadczenia oraz żadnej wiedzy.

Mówiąc o zajęciach pilates, można oczywiście wskazać na możliwość ćwiczenia we własnym domu, indywidualnie. Tego jednakże się nie zaleca. Powodem podstawowym jest bowiem to, że w ćwiczeniach pilates bardzo ważnym elementem jest duża dokładność. Nad tym powinien zatem czuwać profesjonalny instruktor. Kolejnym z argumentów za tym, aby udać się na organizowane zajęcia w jakimś klubie fitness, jest fakt, że w tym miejscu mamy do czynienia z profesjonalnym sprzętem. We własnym domu trudno jest zadbać o tenże sprzęt, a na pewno trudno jest o to, aby zakupić dla siebie reformer.

Różnorodność sprzętu do pilates

Sprzęt używany podczas zajęć pilates może być bardzo mocno zróżnicowany. Dostępność do owego sprzętu jest coraz większa. Niektóre z elementów stanowiących ów sprzęt można zakupić do swojego domu, inne nadają się typowo do klubów fitness. Ów sprzęt mogą stanowić:

– reformery, czyli specjalne łóżka do pilates,

– cadillac,

– obręcze do pilates,

– piłki do pilates,

– rollery,

– trapezy,

– poduszki do pilates,

Najbardziej popularnym sprzętem stosowanym w zajęciach pilates są reformery. Obecnie mamy do czynienia z różnymi modelami oraz wielkościami. Ten sprzęt został zapoczątkowany przez Josepha Pilatesa, twórcę całej metody. Na chwilę obecną mamy reformery znacznie bardziej udoskonalone, aczkolwiek w swojej formie zachowały one podstawowe założenia stosowane przez twórcę.

Reformery ze względu na swoje rozmiary oraz cenę, są sprzętem, który stosowany jest w klubach fitness. W swoim domu, o ile zdecydujemy się na ćwiczenia pilates indywidualnie, można stosować inny sprzęt, wymieniony powyżej. Mowa o rollerach, piłkach, ewentualnie również o obręczach. Jednakże to wszystko znajduje się również na wyposażeniu klubów fitness. Ciekawostki dotyczące pilates znajdziesz również na STRONIE.

Pilates dla każdego

Pilates to ćwiczenia przeznaczone dla każdego. Poprawiają one funkcjonowanie mięśni i je wzmacniają. Dzięki udziałowi w tych ćwiczeniach przede wszystkim należy wskazać na wzmocnienie partii mięśni głębokich, a tym samym na usunięcie bólów kręgosłupa. Z tym zjawiskiem stykamy się na co dzień i odnosi się ono do coraz szerszej grupy osób. Oczywiście poza tym również należy również wskazać na możliwość zrealizowania wielu innych celów treningowych. Pilates wymaga bardzo dużej dokładności, aczkolwiek nie wymaga odznaczania się wysokim poziomem kondycji fizycznej. W tych ćwiczeniach nie ma niczego skomplikowanego i nie mamy do czynienia z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym wymagającym dużego poziomu energii. Tym samym pilates to ćwiczenia skierowane naprawdę do każdego, do każdej grupy osób.