Biuro rzecznika prasowego koncernu PKN Orlen udzieliło informacji, jakoby zaczęcie efektywnego wydobycia gazu łupkowego w naszym państwie przed rokiem 2020 było mało realne. Na przeszkodzie stoją w głównej mierze różnej natury bariery prawne i podatkowe. Nie wiadomo jeszcze jakiego rzędu nakłady inwestycyjne będą związane z uruchomienie wydobycia gazu łupkowego, zaś obciążenia natury skarbowej z pewnością będą duże. Dlatego też Orlen, które odpowiada za wykonanie ponad 15% dotychczasowych odwiertów próbnych, sceptycznie ocenia możliwości szybkiego uruchomienia wydobycia. Tempo obecnie wdrażanych prac oraz zainteresowanie głównych inwestorów w głównej mierze określane będą przez regulacje prawne powiązane z całą inwestycją.
Related Articles
Gaz łupkowy obniży globalne ocieplenie
Przedstawiciele europejskiej branży łupkowej uważają, że Europie gaz tego typu jest przydatny do realizowania wszelkich celów klimatycznych, efektywnej walki z efektem cieplarnianym, a także zmniejszenia zależności od sprowadzania energii. W czwartek RE spotyka się w Brukseli, ażeby zatwierdzić projekty wszelkich zobowiązań powiązanych z energią oraz klimatem, które będą obowiązywać do 2030r.
Nowa kopalnia w Anglii
W Anglii zostanie uruchomiona pierwsza od ćwierć wieku kopalnia czarnego węgla. Zarysy zakładają zatrudnienie blisko 50 pracowników. Inwestorzy przeprowadzają pertraktacje umów na dostawy węgla do sąsiednich elektrowni węglowych. Brytyjska energetyka o charakterze węglowym opiera się w przeważającej większości na zakupie zagranicznym surowca.
Sprzedaż kopalni w Knurówie
Od ubiegłego roku nadal trwają negocjacje odnośnie sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice. Kompania Węglowa chce spieniężyć tę kopalnię, albowiem potrzebuje pieniędzy na inwestowanie w innych własnych placówkach. Z drugiej strony Jastrzębska Spółka Węglowa ma w tej chwili odpowiedni budżet do tego, żeby dokonywać nowych inwestycji.