pozwolenie na budowę
Budownictwo

Dokumenty do budowy domu

Dużo z nas z pewnością kiedyś będzie chciało kupić dom, mieszkanie lub też… wybudować. Co zatem warto wiedzieć i jak się przygotować na te wszystkie papiery, które muszą być przygotowane, aby móc w końcu przejść do działania. Musimy mieć działkę. W tym wypadku albo ją kupujemy albo już mamy. Jeśli mamy, no to sprawa jest dużo prostsza i poniekąd szybsza. Przed zakupem musimy sprawdzić księgi wieczyste oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Dzięki temu dowiemy się czy możemy w tym miejscu wybudować dom czy też nie.

Wizyta u notariusza

Wszystko powinien przejrzeć notariusz. Z planu dowiemy się jaki dom może powstać na danej działce, jak wysoki może być budynek oraz to na jakiej przestrzeni możemy go wybudować, a jaka musi zostać czynna biologicznie. Jeśli nie ma jednak takiego planu, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Po tych czynnościach przechodzimy do projektu. Kupujemy gotowy lub też zlecamy jego wykonanie. Gdy mamy projekt musimy go wpisać w działkę, przy czym musimy uwzględnić wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego czy też decyzję o warunkach zabudowy, gruntu, itp. W 2015 roku wyszła ustawa, na mocy, której w prawie budowlanym został zniesiony wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że obszar inwestycji nie wykracza poza granice nasze działki.

Zgłoszenie do budowy

Dlatego też inwestor według nowych zasad może zgłosić budowę lub według starych wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. W sytuacji pierwszej starosta w ciągu 30 dni ma czas na wzniesienie sprzeciwu. Do tego zgłoszenia trzeba dołączyć praktycznie takie same dokumenty, które muszą być dołączone do wniosku o pozwolenie na budowę. Oczywiście poza świadczeniem o zapewnieniu dostaw mediów. Wychodzą nam cztery egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, świadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a także decyzje o warunkach zabudowy czy też wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Podczas pozwolenia trzeba czekać aż 65 dni na zgodę, Musimy tu też czekać na postępowanie administracyjne z udziałem stron czyli „czy sąsiad nie ma nic przeciwko”.