pozwolenie na budowę domu
Dom

Budowa domu to nie tylko praca fizyczna

Budowa domu może nam się słusznie kojarzyć z pewnymi pracami ziemnymi, murarskimi, budowlanymi, wykończeniowymi. Można mówić o tym, że jest to esencja samej budowy, samego wznoszenia domu, wymarzonego domu. Jednakże mówiąc o owej budowie, nie można nie wspomnieć o tym, o czym wielu z nas wolałoby mimo wszystko nie wspominać. Mowa mianowicie jest o wszelkiego rodzaju formalnościach koniecznych do zrealizowania.

Formalności i dokumenty

Załatwienie pozwolenia na budowę, wykonanie projektu domu czy też zakup gotowego projektu, wyznaczenie działki, prowadzenie dziennika budowy, podpisanie umów na wykonanie przyłączy wody, gazu, dostawę energii elektrycznej to elementy, które wielu osobom spędzają sen z powiek. Mówiąc o formalnościach związanych z budową domu, nie można zapomnieć także o dostarczeniu wszelkiego rodzaju materiałów na budowę, nie można także nie wspomnieć o formalnościach kredytowych, gdyż większość osób, które podejmują się owej budowy, środki finansowe pozyskuje właśnie w taki sposób. Co więcej, wszelkie wydatkowanie środków pochodzących z owego kredytu hipotecznego muszą być bardzo dokładnie udokumentowane, a bank udzielający kredytu dokładnie dokumenty dotyczące tego zagadnienia sprawdza. Jak więc widać, prowadzenie samej budowy, wznoszenie murów, wykonywanie prac fizycznych to tylko pewna część składająca się na zagadnienie budowy domu.

Dom pod względem prawnym

Należy mieć pełną świadomość, że musimy zadbać o wiele formalności, nie możemy pominąć żadnego z elementów, gdyż wówczas nasz dom nie będzie kompletny, a budowa może finalnie nie zostać odebrana i będziemy zmuszeni do tego, aby dokonywać poprawek. Załatwianie owych formalności to często droga przez mękę, terminy, problemy, poprawki, aczkolwiek nie oznacza to wcale, że w każdej sytuacji, w odniesieniu do każdej budowy napotkamy w tymże względzie na takie problemy. Trzeba jednakże na pewno uzbroić się w cierpliwość i krok po kroku dążyć do zrealizowania swojego celu, trzeba zadbać o każdy aspekt związany z budową naszego domu, o którym marzyliśmy.