Starzenie się naszego społeczeństwa będzie pomniejszać ilość bezrobotnych i polepszać sytuację na naszym rynku pracy. Odrobiliśmy pokaźną ilość straty do bogatszych państw europejskich, jeśli chodzi o przeciętną krajową pensję. Różnica nadal jednak jest duża. Praktyczna siła nabywcza płac w krajach zachodnich jest dwukrotnie wyższa niż u nas, nawet gdy weźmiemy pod uwagę iż koszty życia są wyższe. Normalny Polak zarabia 3900 zł, a Anglik czy Niemiec 14 tys. zł. Wyjazd do pracy za granicę wciąż jest zyskowny, jednak z czasem się to odmieni.
Related Articles
Nowy projekt zmiany Kodeksu pracy mówi, że okres zatrudnienia na czas określony nie będzie mógł przekraczać trzydziestu trzech miesięcy.
Powstały projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada, że okres zatrudniania na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy. Po tym czasie umowa samoczynnie będzie umową na czas nieokreślony. Pomysł został skierowany do konsultacji, które trwać mają do 21 listopada.
Rynek pracy w 2014
Rynek pracy jest teraz bardzo wymagający. Od młodych pracowników wymaga się ogromnego doświadczenia, znajomości conajmniej dwóch języków, opuszczając przy tym językkrajowy. Często istotne są również kursy, lub szkolenia jakie ukończyła osoba starająca się o pracę.
Dobra emigracja.
Emigracja z Polski po roku 2004 spowodowała wyraźną redukcję stopy bezrobocia i wspomogła naszą gospodarkę znaczną ilością transferów pieniężnych zza granicy. Jeśli jednak nie zrównoważy jej imigracja, w dłuższej perspektywie czasu będziemy się zmagać z coraz większymi problemami dotyczącymi choćby utrzymania systemu opieki społecznej. Co przynosi nam emigracja?