Lipiec w ogrodzie – jakie prace trzeba przeprowadzić?
Dom

Lipiec w ogrodzie – jakie prace trzeba przeprowadzić?

Lipiec to jeden z najgorętszych miesięcy w roku. Razem z nim rozpoczynają się wakacje, a co za tym idzie, upalna pogoda. Jednak wysokie temperatury znaczący wpływ mają nie tylko na naszą sprawność. Aby w czasie letnich miesięcy można było spokojnie relaksować się w ogrodzie, warto zadbać także o jego kondycję. Co więc musimy wziąć pod uwagę przygotowując ogród do sezonu letniego? I o co należy szczególnie dbać w pierwszym miesiącu wakacji?

Podlewanie ogrodu, czyli podstawa pielęgnacji

W kalendarzu ogrodnika lipiec jawi się jako moment wytchnienia. To właśnie wtedy mamy czas na dodatkowe prace, malowanie płotu czy chociażby podziwianie efektów naszej całorocznej pracy. Zanim jednak w pełni oddamy się chwilom relaksu, to powinniśmy zadbać o kilka podstawowych kwestii.

To, o czym należy pamiętać w wakacje, to przede wszystkim podlewanie i nawadnianie ogrodu. W lipcu, kiedy rośliny intensywnie się rozwijają, powinniśmy systematycznie podlewać drzewa oraz krzewy. Szczególną opieką należy też otoczyć rośliny, które znajdują się w doniczkach lub skrzynkach – w okresie wyjątkowo wysokich temperatur trzeba je podlewać nawet dwa razy dziennie. W czasie suszy bardzo istotna jest także pielęgnacja trawnika. W przypadku długotrwałego braku opadów atmosferycznych, bez wątpienia pomocny okaże się wąż ogrodowy, który w zestawie z pistoletem sprawi, że szybko uporamy się z obowiązkiem codziennego nawadniania murawy. Ważną wskazówką przy zajmowaniu się trawą jest to, że najlepiej podlewać ją wczesnym rankiem lub wieczorem.

W trosce o równe cięcie

Lipiec nieodłącznie kojarzy się także z pracami przy żywopłocie. Na początku wakacji powinniśmy zająć się przycięciem żywopłotu liściastego Przy pomocy nożyc do żywopłotu szybko nadamy krzewom pożądany kształt i rozmiar. Prace przy żywopłocie dobrze jest wykonywać w czasie pochmurnych dni – będzie to bezpieczne dla świeżo odsłoniętych liści, które nie zostaną poparzone przez słońce.

Trawnik należy strzyc regularnie, najlepiej co tydzień. W lipcu warto zadbać o odpowiednie ustawienie ostrych noży kosiarki, tak, aby nie wysuszyć zbytnio gleby i wyeliminować postrzępione źdźbła trawy.

Przeciw szkodnikom

Częste choroby roślin to motyw, który w lipcu lubi się powtarzać. Aby zapobiegać rozwojowi szkodników, przydatny będzie opryskiwacz, który służy do rozpylania substancji chwastobójczych. Opryskiwacze można także wykorzystywać jako środek dostarczający roślinom potrzebnych składników odżywczych, co w wakacje, w czasie intensywnego rozwoju wielu krzewów, okaże się szczególnie cenne.

Istotne dla rozwoju roślin jest również ich nawożenie. Odpowiednie składniki pokarmowe to gwarancja pysznego smaku warzyw i owoców. W przypadku nawozów zawierających azot, lipiec to miesiąc w którym dokarmia się warzywa wieloletnie lub przeznaczone na zbiór jesienny.

Owoce pracy

Początek lipca to także ostatnie chwile, w których możemy zadbać o zbliżające się plony owoców. Przy pomocy drewnianych palików zabezpieczamy gałęzie przed złamaniem pod wpływem silnego wiatru.

Dla ogrodnika lipiec to wdzięczny miesiąc. Truskawki, porzeczki, wiśnie i borówki – to właśnie w pierwszym miesiącu wakacji możemy się cieszyć efektami całorocznej ciężkiej pracy. I choć lipiec w ogrodzie nie jest miesiącem szczególnie wymagającym, to jednak nie można go lekceważyć. Nawadnianie roślin, ich przycinanie, odchwaszczanie oraz nawożenie, to prace, którymi w lipcu musimy się zająć, tak, aby za rok również cieszyć się pięknym ogrodem w wakacyjnym czasie.