Jak prawidłowo kosić trawę?
Dom

Jak prawidłowo kosić trawę?

Koszenie to podstawowy zabieg w celu utrzymania atrakcyjnego wyglądu trawnika. Na pierwszy rzut przeciętny człowiek nie zauważy, że nie jest on nawożony lub podlewany, ale zbyt długie kłosy widać od razu. Jeśli ogród ma wyglądać schludnie, to trzeba przede wszystkim dbać o trawę. Nieprzycięte krzewy czy grzyb na liściach roślin nie są tym, co jako pierwsze zwróci czyjąkolwiek uwagę. Dobrze przycięty trawnik to gwarancja estetyczności ogrodu.

Metody i narzędzia do koszenia trawnika

Podstawowe zasady koszenia trawnika odnoszą się do kierunku jazdy i zależą od typu maszyny, jaka jest w tym celu stosowana. Traktorkiem powinno się okrążać cały ogród od jego najdalszych brzegów aż do środka. Jeśli stawia się na tradycyjną kosiarkę, to należy wykaszać przy jej pomocy pasy metodą na zakładkę. Każdy przejazd powinien być wykonywany w przeciwnym kierunku i przez całą długość. Jednocześnie koło kosiarki powinno najeżdżać na część, która została wcześniej skoszona, aby uniknąć pominięcia jakiegoś fragmentu.

Po wykoszeniu głównej powierzchni, często pozostają różne zakamarki. Rozwiązania na tę trudność są dwa. Pierwsze to ułożenie czegoś pomiędzy trawnikiem i brzegiem klombu, tarasu, płotu czy innego problematycznego miejsca. Około 10-centymetrowy pas można pokryć kamieniami, żwirem, drewnem lub czymkolwiek, co nie utrudni przejazdu kosiarki. Dobrze, aby ta bariera znajdowała się na wysokości nieco niższej od trawnika. Innym sposobem jest wykorzystanie podkarszarki. To świetna i sprawdzona metoda, dzięki której trawa będzie na całym obszarze równa i schludna.

Kiedy i na jaką długość należy kosić trawę?

Z pierwszym cięciem najlepiej jest poczekać do momentu, gdy skończą się przymrozki, a trawa będzie długa na ponad 10 cm. Zwykle ma to miejsce w okresie od marca do maja. Ostatnie skracanie powinno się wykonać w październiku. Pierwsze koszenie po zimie nie powinno być radykalne. Trawę wystarczy skrócić o niecałe 2 cm. W ten sposób roślinę przygotowuje się na nowy sezon, jednocześnie jej nie osłabiając. Takie krótkie koszenie powinno się wykonać około trzech razy. Następnie można zacząć dążyć do upragnionej wysokości. Ważne, aby trawy nie skracać bardziej niż na 1/3 wysokości oraz by jej długość nie była mniejsza od 3 cm.

Gdy zbliża się zima, należy działać odwrotnie. Noże kosiarki powinny znajdować się coraz wyżej, bo dłuższa trawa jest bardziej odporna na mróz i ma większe szanse na szybki powrót do ładnego i zdrowego wyglądu. Najbardziej optymalną długością ostatniego koszenia będzie 5 cm. Istotnym aspektem, o którym wiele osób zapomina, jest dbanie o ostrza kosiarki. Kiedy są tępe, trawa nie jest ścinana, ale szarpana. Przez to osłabia się i wysycha na końcach. Prawidłowa pielęgnacja trawnika nie jest rzeczą łatwą, ale efekt przynosi wiele satysfakcji.

Tajniki pięknego trawnika

Najlepszą metodą koszenia jest robienie tego częściej, ale skracając w mniejszym stopniu. To pobudza trawę do wzrostu i utrzymuje jej ładny wygląd i intensywny kolor przez cały sezon. Z całą pewnością nie można doprowadzić do sytuacji, w której trawa kładzie się na ziemi. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn do tego dojdzie, to nie powinno się od razu skracać jej zupełnie, ale stopniowo, w kilkutygodniowych odstępach. Trawę powinno się kosić co tydzień, jednak podczas suszy lepiej wykonywać tę czynność rzadziej lub nie robić tego wcale. Najlepszą porą dnia na ścinanie źdźbeł jest ranek lub wieczór. Rośliny nie wybaczają błędów. Raz zaniedbane zaczynają marnieć i obumierać. Nie inaczej jest w przypadku trawnika – warto dbać o jego zdrowy wygląd.

Wpis powstał we współpracy z serwisem aleno.pl, oferującym pełną gamę wyposażenia dla domu i ogrodu.